Sweatshirt, hoodie, tołstojówka – jaka jest różnica

0
179
Summer photo created by halayalex - www.freepik.com

Moda nie stoi w miejscu. Przekształcane są nie tylko style, kolory, długość spódnic i kroje marynarek. W świecie odzieży zmienia się nawet terminologia. Czy zauważyłeś, że ludzie nie noszą już swetrów i dżemprów, ale aktywnie kupują sweatshirty, tołstojówki, hoodie, raglany?

Co kryje się za tymi nowymi słowami, jak znaleźć różnice i nawigować po nazwach, aby pozostać modnym? Spróbujmy to rozgryźć.

Tołstojówka jest naszym wszystkim!

Nie w tym sensie, że to jedyne ubrania, jakie mamy. A faktem jest, że pomimo wielu modyfikacji, wszystkie popularne dziś swetry z dzianiny o swobodnym kroju można nazwać tołstojówkami.

Koncepcja „tołstojówki” powstała w XIX wieku, ale wtedy oznaczała raczej bieliznę męską. Na początku XX wieku te ubrania bardzo się zmieniły: długość została zmniejszona do połowy uda, pojawiły się proste rękawy, kołnierz, kieszenie, zaczęto używać do szycia dzianin i nosić na bieliźnie w chłodne dni. Więc tołstojówki przeszły do kategorii ciepłych ubrań i zyskały popularność. Wzięli je na uzbrojenie sportowcy, wojskowi, turyści. Tylko jedna rzecz pozostała niezmieniona – tołstojówki były nadal przedmiotem wyłącznie męskiej garderoby.

Pod koniec ubiegłego wieku ten kordon został również pokonany. Od tego czasu ciepła bluza sportowa przeszła do kategorii unisex i ostatecznie podbiła świat. Projektanci dali sobie pełną swobodę. Dziś jest aktualne wszystko, co piękne, daje ciepło i komfort. W modnej szafie znajdziesz swetry różnych modeli:

  • swobodnego kroju, z kapturem i kieszeniami, które są ubierane przez głowę;
  • z zamkiem;
  • bez zapięcia, z okrągłym dekoltem i jaskrawym nadrukiem na piersi;
  • skrócone opcje i długie, bardziej przypominające sportowe sukienki.

A wszystko to będą tołstojówki, zróżnicowane pod względem stylu, designu, koloru i wystroju. Są ozdobione aplikacjami, cekinami, haftem, koronką, warkoczem. Drukuje się na nich nadruki, a szczególnie aktualne są dziś wersje autorskie, które można zamówić w wyspecjalizowanych firmach, takich jak PrintSalon.

Tołstojówki są noszone z dowolnymi ubraniami, w połączeniu z codziennymi, ulicznymi i luksusowymi strojami. Od niedawna wygodna dzianinowa bluza jest podstawową rzeczą, z którą zaleca się utworzenie uniwersalnej garderoby kapsułowej dla mężczyzny, kobiety, nastolatka i dziecka.

I, oczywiście, specjalne nazwy są używane do oznaczania różnych rodzajów tołstojówek, ponieważ jak inaczej je odróżnić. Najpopularniejsze dziś modele to hoodie i sweathsirt.

 Co to jest hoodie?

Hoodie (bluza z kapturem) pochodzi od angielskiego słowa „hood”, co tłumaczy się jako „kaptur”. Dlatego łatwo zgadnąć, jak odróżnić ten model od reszty – nie istnieje bez kaptura. Ma też podwójną kieszeń na brzuchu, co nadało modelowi drugie imię – kangur. Ze względu na specyfikę kroju najbliżej niej jest anorak – kurtka turystyczna, która również nie ma zwykłego zapięcia z przodu i jest ubierana przez górę.

Eksperci w historii projektowania twierdzą, że to narzutka na głowie sprawiła, że hoodie stało się tak popularnym modelem. Kaptur chroni przed deszczem, wiatrem, niepotrzebnymi poglądami. W razie potrzeby pomaga zakrywać twarz i włosy.

Z elementu odzieży sportowej bluza z kapturem przeniosła się do amerykańskiej subkultury ulicznej. W latach 70. zakochali się w niej hip-hopowcy, raperzy, graficy i chuligani uliczni. Częściowo dlatego, że kaptur pomógł odróżnić graczy podczas bitew tanecznych, a częściowo dlatego, że doskonale ukrywał tożsamość przed kamerami i świadkami.

Zainteresowanie kangurem wzrosło po pojawieniu się na ekranie filmu “Rocky”, szczególnie wśród tych, którzy chcieli wyglądać jak silny i odnoszący sukcesy bokser.

W latach 90. na tołstojówkę zwrócili uwagę projektanci, którzy robili klasyczne rzeczy dla wyższych sfer: Ralph Lauren, Armani, Tommy Hilfiger. Od tego czasu przestała być uważana za odzież tylko dla nieformalnych z przedmieść Nowego Jorku. Hoodie stała się kultowym elementem garderoby damskiej i męskiej – symbolem wygody, praktyczną sportową bluzą, w której idą na siłownię, do pracy, do klasy i restauracji.

Sweatshirt lub raglan: czy jest jakaś różnica?

Historia sweatshirtu jest nie mniej interesująca. Pojawił się jako opracowanie przeznaczone dla sportowców. Jeden młody piłkarz imieniem Benny skarżył się swojemu ojcu, jak niewygodne jest trenowanie w wełnianych swetrach. Są gorące, szybko się pocisz, męczysz, mokra wełna staje się ciężka, bodzie i drażni skórę. Na szczęście Papa Benny okazał się producentem bielizny i miał własną firmę w Alabamie. Uszył dla syna luźny bawełniany sweter, który był wygodny i nie tak gorący jak zwykła koszula. Postanowili nazwać rzecz, łącząc dwie koncepcje w jedną. Poszczęściło wtedy nie tylko młodemu talentowi piłkarskiemu, ale również dla wszystkich innych, ponieważ w ten sposób ludzie otrzymali sweatshirt (od kombinacji „sweater” (sweter) i „shirt” (koszula)).

Po wejściu do masowej produkcji dzięki marce odzieży sportowej Champion sweatshirt niemal natychmiast zyskał swoje główne cechy:

  •  okrągły kołnierz na mankiecie. To są ubrania bez kaptura. Nie ma sweatshirtu z wysokim gardłem, jak u golfa, lub z kołnierzem wykładanym;
  •  rowkowa wstawka na klatce piersiowej, aby usunąć nadmiar wilgoci. Dziś zachowana głównie jako element dekoracyjny;
  • gładki luźny krój, długość nieco poniżej talii;
  • brak elementów złącznych;
  • długi rękaw typu „raglan”;
  • mankiety na pasie i rękawach.

Nowoczesne sweatshirty czasami zmieniają kształt kołnierza, podążając za chwilową modą, ale poza tym styl pozostaje standardowy. A jeśli tak, to główne transformacje dotyczą projektowania – każda pora roku ma swoje własne rzeczywiste kolory.

A co to jest „raglan” i jak odróżnić go od sweatshirtu? Nijak. W historii mody raglan jest swobodną formą kroju, gdy rękaw i ramię są uszyte z jednego kawałka tkaniny. Można go znaleźć w bluzkach, koszulkach, sukienkach i różnych produktach z dzianin. Tradycyjnie do sweatshirtu używano również podobnego kroju, ponieważ sportowcom o szerokich ramionach o wiele wygodniej jest machać rękami z takim rękawem niż ze zwykłym. Dzisiaj słowo „raglan” stało się synonimem sweatshirtu, więc nie ma między nimi żadnej różnicy w znaczeniu.

Teraz możesz odróżnić sweatshirt od hoodie, wiesz, czym jest raglan, co oznacza, że możesz łatwo zrozumieć oferty rynku mody i wypełnić garderobę modnymi modelami.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here