Suknia ślubna – kupić czy wypożyczyć?

6
939
fot. materiały prasowe

Ślub to ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety. Marzenie o oryginalnej, pięknej sukni ślubnej często towarzyszy już od najmłodszych lat. Większość przyszłych panien młodych tuż po zaręczynach zaczyna rozglądać się za niepowtarzalną kreacją na ten ważny dzień. Kobiety często mają dylemat kupić suknię ślubną, a może wypożyczyć? Jeżeli kupić, to nową czy używaną? Ile pieniędzy należy przeznaczyć na kreację panny młodej?

Suknia ślubna – na co zwrócić uwagę podczas wyboru kreacji ślubnej?

Zazwyczaj kobiety, które chcą kupić suknię w salonie mody ślubnej, odwiedzają go znacznie wcześniej, tj. około 8 – 12 miesięcy przed wyznaczoną datą uroczystości. Takie duże wyprzedzenie czasowe pozwala dokonać wyboru bez pośpiechu oraz daje pewność, że kreacja na pewno będzie gotowa na czas i jednocześnie pozwoli na wprowadzenie ewentualnych poprawek bezpośrednio przed datą ślubu. Podobnie jest w przypadku szycia u krawcowej czy projektanta.

Przed wizytą w salonie mody ślubnej warto poszukać inspiracji, na przykład w Internecie, na blogach tematycznych czy też magazynach ślubnych. Dzięki temu można wyrobić sobie pewną wizję wymarzonej kreacji. Z pewnością podczas oglądania kolejnych modeli ulegnie ona zmianie, jednak dobrze jest orientować się w aktualnych ślubnych trendach.

Podczas wyboru sukni ślubnej należy oczywiście kierować się swoimi upodobaniami, ale także mieć na uwadze swoją figurę oraz fason sukni. Najczęściej wybieranymi modelami są: princeska, klasyczna oraz syrenka. Panny młode wybierają również fason: grecki, w kształcie litery „A” lub hiszpański. Suknie mogą mieć różne dekolty: prosty, kwadratowy, w kształcie serca, w kształcie łódki, zabudowany, wiązany na szyi, hiszpański oraz w kształcie litery „V”.

Kreacja ślubna powinna podkreślać urodę panny młodej. Kobieta powinna dobrze czuć się w sukni. Warto zdecydować się na model praktyczny, który pozwoli na swobodny taniec przez całą noc. Ślubni doradcy zalecają również, aby kreacja panny młodej komponowała się z wystrojem sali. Inna sukienka będzie współgrała z pałacykiem, a inna z lokalem zachowanym na przykład w stylu rustykalnym.

Zgodnie z tradycją przyszłe panny młode zazwyczaj decydują się na biały kolor sukni. Coraz częściej jednak można spotkać kreacje w kolorze beżu, cappuccino, ecru czy bladego różu. Barwa materiału powinna być dopasowana do odcienia cery, a także włosów.

Podczas wyboru sukni ślubnej warto zwrócić również uwagę na rodzaj zapięcia, typ rękawów, długość sukni oraz różnego typu dodatki, na przykład tren.

Więcej w artykule: Suknia ślubna – jak wybrać, ile kosztuje strój dla panny młodej? >>

Suknia ślubna z salonu – ile kosztuje?

Jeszcze kilka lat temu zakup sukni w salonie mody ślubnej wiązał się z pewnymi ograniczeniami. Panna młoda kupowała dokładnie taki model, jaki mierzyła, bez szans na wprowadzanie większych poprawek. Aktualnie jednak coraz więcej salonów oferuje możliwość dowolnych korekt, na przykład połączenia gorsetu z jednej sukni z dołem innej kreacji.

Zakup sukni ślubnej w salonie to koszt od 2 000 złotych wzwyż. Zazwyczaj przyszłe panny młode mieszczą się w budżecie do 3 500 – 4 000  złotych. Oczywiście można zakupić i znacznie droższe modele.

Podczas mierzenia kreacji należy zwrócić uwagę na to, czy w cenę wliczone są poprawki oraz, czy wymagana jest zaliczka podczas składania zamówienia. Konieczne jest spisanie umowy, która będzie zawierać wszystkie ustalenia oraz terminy.

Suknia ślubna od projektanta – ile kosztuje?

Coraz większą popularnością cieszą się ślubni projektanci. Z ich usług korzystają osoby, które pragną mieć niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kreację. Projektanci służą fachowym doradztwem oraz są w stanie uwzględnić praktycznie wszelkie sugestie przyszłej panny młodej. Znają się na aktualnych trendach i wiedzą, co jest na topie.

Cena sukni od projektanta uzależniona jest od wielu czynników, w tym rodzaju zastosowanego materiału oraz dodatków. W przypadku sukni od projektanta należy jednak liczyć się z wydatkiem rzędu 6 000 – 14 000 złotych.

Suknia ślubna używana – ile kosztuje?

Panie, które chcą zaoszczędzić decydują się na zakup używanej sukni ślubnej. W Internecie, m.in. na forach tematycznych, grupach na portalach społecznościowych i lokalnych portalach aukcyjnych można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży pięknych kreacji ślubnych.

Koszt zakupu używanej sukni ślubnej to najczęściej wydatek rzędu około 500 – 1 500 złotych.

Suknia ślubna od krawcowej – ile kosztuje?

Przyszłe panny młode mogą również skorzystać z usług krawcowej. Należy jednak wybrać usługodawcę, który może pochwalić się realizacjami kreacji na ślub. Najlepiej zdecydować się na krawcową „z polecenia”.

Proste modele kreacji można uszyć nawet już za kilkaset złotych. Zazwyczaj budżet sukni uszytej od krawcowej zamyka się w przedziale 2 000 – 3 000 złotych.

Wypożyczenie suknie ślubnej – ile kosztuje?

Niektóre panny młode decydują się na wypożyczenie sukni ślubnej. W zależności od modelu oraz wypożyczalni jest to koszt około 500 – 2 000 złotych za kilka dni – dzień wesela, sesja zdjęciowa. Zazwyczaj jest to około 30 – 60 procent wartości ceny regularnej konkretnej sukni ślubnej. W cenę mogą być wliczone drobne poprawki oraz czyszczenie przed i po wypożyczeniu.

Jak sfinansować zakup sukni ślubnej?

Jeżeli brakuje nam pieniędzy na wymarzoną suknię ślubną możemy zdecydować się na pożyczkę. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez firmę Dziesiątka Finanse. Nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu. Wówczas np. koszt zakupu sukni ślubnej można rozłożyć na raty, które nie będą stanowiły większego obciążenia dla domowego budżetu.

PODZIEL SIĘ

6 KOMENTARZE

  1. Wątpię czy się drą to po pierwsze, a po drugie zawsze można reklamować. Moja siostra ma suknie ślubną od Violi od kilku lat nadal od ślubu i wszystko z nią gra, sama ją kiedyś wykorzystam pewnie.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here