Startuje Lato Muz Wszelakich. Będzie spacer po mieście, bajki dla dzieci (PROGRAM)

0
922
fot. Mirosław Materek

Już od jutra rozpoczyna się Lato Muz Wszelakich. Cykl imprez zapewni nie lada rozwykę zielonogórzanom. Podczas wakacji w ramach Lata Muz Wszelakich odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń w tym koncerty, recitale i spotkania z artystami. Poniżej przedstawiamy program na najbliższy tydzień.

3 lipca, środa

11.00 – 13.00 nie nudzę się latem

Architektura Zielonej Góry oczami inżyniera-budowlańca

spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelanym

Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 1045)

4 lipca, czwartek

20.00 znani na wesoło i nieco poważniej

Koncert Dzianiego z zespołem i tancerkami

Dziani jest synem gwiazdora cygańskiej piosenki Don Vasyla i jednym z najpopularniejszych wykonawców muzyki romskiej w Polsce. Od lat prowadzi „na żywo” Festiwal Kultury Romów, transmitowany przez TVP2. Muzyka, którą prezentuje to wybuchowa mieszanka cygańskiego folku z dynamicznymi i tanecznymi rytmami latynoamerykańskimi. Na polskim rynku jeszcze nikt takiej muzyki nie wykonywał. Koncerty z jego udziałem, to prawdziwy pokaz niezwykłych umiejętności samego artysty jak i członków jego zespołu.

Zielonogórski Ośrodek Kultury (Amfiteatr im. Anny German)

5 lipca, piątek

11.00 bajki, bajdy, banialuki

Pchła Szachrajka, Teatr Żelazny z Katowic

„Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-Yych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.

Zielonogórski Ośrodek Kultury (Amfiteatr im. Anny German)

20.00 bluesowe noce

Koncert zespołu Hard Times

Hard Times to czterech muzycznych gentlemanów z Krakowa grających trochę folku, trochę bluesa, czasem na smutno o miłości, a czasem na wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca. Nikt wcześniej z taką lekkością nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą. Płyta “Siedem” to już trzeci album w dotychczasowym dorobku zespołu, tym razem w pełni autorski i śpiewany po polsku.

wykonanie: Łukasz Wiśniewski (śpiew, harmonijka, ukulele), Piotr Grząślewicz (gitary, bouzouki), Jan Gałach (skrzypce, cajon, mandolina), Grzegorz Bąk (gitara basowa)

Klub Piekarnia Cichej Kobiety bilety

6 lipca, sobota

17.00 Koncert Orkiestry Dętej Zastal

Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. Orkiestra Dęta Zastal istnieje już ponad siedemdziesiąt lat.

Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Zastal (scena przed Filharmonią Zielonogórską)

7 lipca, niedziela

17.00 Słowik premiera spektaklu dla dzieci w wykonaniu Teatru 4 Kąty

W ogrodach cesarz Chin mieszka mały, niepozorny ptaszek, który okazuje się największym skarbem cesarstwa. O słowiku piszą poematy i pieśni na całym świcie. O tym, jak wielką moc ma śpiew ptaka, wkrótce przekona się i cesarz. Słowik zamieszka w pałacu, ale nie na długo. Na dworze pojawi się mechaniczny, drogocenny dubler. Czy aby na pewno jest on w stanie zastąpić słowika? Baśń Andersena jest dla twórców spektaklu pretekstem do pokazania chińskiej kultury. Muzykę, opartą na chińskiej harmonii, stworzyła, współpracująca od wielu lat z Teatrem 4 Kąty, Natasza Smirnova. Również scenografia nawiązuje do chińskiej tradycji, jest pełna barw i elementów orientalnych.

Zielonogórski Ośrodek Kultury – filia w Starym Kisielinie (Pałac w Starym Kisielinie)

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here