Spuchnięte gardło – przyczyny i sposoby leczenia

0
19531
fot. materiał prasowy

Zaczerwienione, spuchnięte gardło to jeden z symptomów, który może świadczyć o różnych zaburzeniach zdrowotnych, niejednokrotnie wymagających konsultacji lekarskiej. Jak szybko i skutecznie wyleczyć spuchnięte gardło? Czy w przypadku tego objawu domowe sposoby mogą zmniejszyć opuchliznę i przynieść pacjentowi ulgę?

Najczęstsze przyczyny spuchniętego gardła

Wielu pacjentów nie jest świadomych, co zwykle zalicza się do głównych czynników sprawczych spuchniętego gardła. Najczęstsze przyczyny obrzęku to:

 • przeziębienie,
 • choroba refluksowa przełyku,
 • zapalenie gardła i migdałków (określane potocznie mianem anginy),
 • reakcja alergiczna na dany alergen,
 • zaburzenia nerwicowe.

Uczucie opuchniętego gardła może również sygnalizować problemy z tarczycą, być skutkiem wewnętrznych urazów (oparzeń) lub oznaczać pojawienie się ropnia okołomigdałkowego, który jest jednym z powikłań anginy paciorkowcowej (zwłaszcza, jeśli obrzęk gardła jest jednostronny).

Spuchnięte gardło bez bólu – to może być alergia

Spuchnięte gardło może mieć podłoże alergiczne i wynikać z nadmiernej reakcji układu odpornościowego na dany alergen (wziewny bądź pokarmowy). Obrzękowi powstałemu wskutek reakcji alergicznej często towarzyszy:

 • drapanie w gardle,
 • nieżyt nosa (wodnista wydzielina),
 • uczucie suchości w gardle,
 • łzawienie oczu,
 • silny kaszel,
 • uczucie ciała obcego w gardle.

Jeśli przyczyną spuchniętego gardła są pyłki traw, drzew, zarodniki pleśni, odchody roztoczy kurzu lub składniki spożywanych pokarmów, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą – alergologiem, który zleci wykonanie odpowiednich testów alergicznych i dobierze optymalną terapię leczniczą.

Uczucie spuchniętego gardła i duszności a nerwica lękowa

Uczucie spuchniętego gardła, globus histericus (gula w gardle), ucisk w klatce piersiowej, problemy z przełykaniem czy duszności to częste objawy, które obserwują u siebie pacjenci (zarówno osoby dorosłe, młodzież, jak i dzieci w wieku szkolnym) cierpiący na zaburzenia psychiczne o podłożu nerwicowym (np. nerwicę przełyku). Przyczyną tego typu dolegliwości jest zwykle przewlekły, nadmierny stres. Objawem jakich innych chorób jest spuchnięte gardło?

Spuchnięte gardło to objaw zapalenia gardła i migdałków podniebiennych

Rozpulchnione, opuchnięte gardło to jeden z charakterystycznych symptomów zapalenia gardła i migdałków podniebiennych (z łac. pharyngotonsillitis), które w większości przypadków ma etiologię wirusową i cechuje się ostrym przebiegiem. Gardło infekują przede wszystkim rynowirusy i koronawirusy, rzadziej wirus RS i wirus paragrypy. Inne objawy oprócz spuchniętego gardła, jakie zauważają u siebie pacjenci, to biało-żółte naloty na migdałkach, wysoka gorączka, nasilony ból gardła, uczucie ciała obcego w gardle.

Spuchnięte gardło a refluks

Choroba refluksowa przełyku (tj. cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku) również może manifestować się spuchniętym gardłem, a także zgagą, uczuciem palenia odczuwanym za mostkiem oraz bolesnym lub utrudnionym przełykaniem (tzw. odynofagia i dysfagia). Do rozwoju choroby przyczynia się nieodpowiednia dieta, stres, palenie papierosów, otyłość oraz przyjmowanie niektórych leków. Jakie metody leczenia są najskuteczniejsze w przypadku spuchniętego gardła? Jak szybko zmniejszyć powstały obrzęk?

Jak leczyć spuchnięte gardło?

Dobranie optymalnej terapii leczniczej jest możliwe tylko wtedy, gdy lekarz specjalista pozna konkretną przyczynę spuchniętego gardła. Jeśli ten objaw ma podłoże psychiczne – pomocna będzie psychoterapia i leki. W przypadku infekcji wirusowej stosuje się jedynie leczenie objawowe (leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe). Infekcje bakteryjne zwalcza się antybiotykoterapią, przy zdiagnozowaniu alergii konieczne jest unikanie kontaktu z alergenami i czasami odczulanie. Jeśli spuchnięte gardło jest symptomem refluksu – pacjent musi diametralnie zmienić styl życia, dbając o urozmaiconą dietę, rezygnując z używek oraz przyjmując leki zobojętniające kwas żołądkowy.

Domowe sposoby na spuchnięte gardło – jak zmniejszyć opuchliznę?

Jeśli chodzi o domowe metody zmniejszania opuchlizny gardła, dobrym rozwiązaniem są inhalacje wodne z dodatkiem soli lub olejków eterycznych (np. eukaliptusowego, lawendowego). Naturalne napary ziołowe na bazie rumianku, tymianku i szałwii działają łagodząco na podrażnione i spuchnięte gardło. Warto zadbać również o nawilżenie pomieszczenia, w którym najczęściej przebywa chory, unikać dymu papierosowego.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here