Sprzątanie po budowie – o czym należy pamiętać?

0
201
fot. materiały prasowe

Gdy prace budowlane zostają zakończone, przychodzi czas na sprzątanie. Niezależnie od wielkości wybudowanego obiektu czy jego przeznaczenia, nie obejdzie się bez dokładnego oczyszczenia wszystkich powierzchni. Jak prawidłowo przeprowadzić sprzątanie po budowie? Jakie sprzęty i środki są niezbędne? Czy warto skorzystać z pomocy firmy sprzątającej, czy lepiej zaoszczędzić i zrobić to samodzielnie? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielamy w niniejszym artykule.

Sprzątanie po budowie – od czego zacząć?

Zanim faktycznie rozpoczniemy gruntowne sprzątanie po budowie, musimy przemyśleć, jak zorganizować pracę. Chodzi o to, by ustalić, od których pomieszczeń czy przestrzeni zacząć sprzątanie. Kolejność ma bowiem bardzo duże znaczenie.

Nie obejdzie się bez zgromadzenia środków czystości – zarówno tych powszechnie dostępnych, uniwersalnych, jak i dedykowanych do usuwania trudniejszych zabrudzeń, np. plam powstałych po farbach czy lakierach.

Poza środkami czystości przydadzą się odpowiedni sprzęt i akcesoria. Potrzebne będą ściereczki, gąbki, mopy, a także odkurzacz. Najlepiej w tej roli sprawdzi się model przemysłowy, który radzi sobie ze znacznie większą ilością i intensywnością zabrudzeń niż tradycyjny odkurzacz. To urządzenie, który wyróżnia się nie tylko możliwościami zastosowania, ale i gabarytami oraz kosztami zakupu, dlatego świetną alternatywą jest wynajem odkurzacza budowlanego.

Organizacja pracy – od góry do dołu

Kolejność sprzątania ma znaczenie dla uzyskania konkretnych efektów. Nic nam bowiem po sprzątaniu pomieszczeń na parterze, jeśli później przejdziemy na wyższe piętra i na strych, a zgromadzone tam resztki, pył czy zabrudzenia podczas sprzątania ponownie znajdą się na parterze.

Obowiązuje zasada, że sprzątanie zaczyna się od najwyższych kondygnacji. Będąc już w konkretnym pomieszczeniu, należy za to zacząć od najwyżej położonych elementów, czyli np. sufitów, umieszczonych na nich lamp, następnie najwyższych partii mebli, na podłogach kończąc.

Określając kolejność wykonywanych zadań należy również uwzględnić sprzątanie od ogółu do szczegółu. Zanim w ruch pójdą mopy, ściereczki, odkurzacz czy środki czystości, koniecznie trzeba zebrać gruz, fragmenty tynku i innych stosowanych materiałów, resztki taśmy klejącej, niewykorzystane w trakcie budowy surowce i elementy oraz nagromadzone pozostałe odpady. Warto również zmieść pył, jeśli jest go bardzo dużo, choć stosując odkurzacz przemysłowy, można być pewnym, że sprzęt ten poradzi sobie z usuwaniem nawet drobnych cząsteczek zanieczyszczeń.

Sprzęt do sprzątania – podstawowy i profesjonalny

Podstawowy sprzęt do sprzątania to ten, który znajduje się na wyposażeniu każdego domu. Stawiamy zatem na wspomniane ściereczki, mopy, gąbki, do tego wiadro i miski z wodą, a także środki czystości.

Poza podstawowymi produktami czyszczącymi warto postawić na wynajem odkurzacza przemysłowego. Na rynku dostępne są różne modele (trzy klasy), które dobiera się zgodnie z rodzajem usuwanych zanieczyszczeń. Wypożyczenie odkurzacza budowlanego to możliwość ograniczenia zbędnych wydatków, z jednoczesną gwarancją, że sprzęt poradzi sobie z usunięciem resztek tynku, farb, pyłów, także tych pochodzących z toksycznych materiałów.

Sprzątanie po budowie – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Samodzielne sprzątanie po budowie jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to zadanie czasochłonne, nierzadko wymagające nabycia wiedzy, w jaki sposób poradzić sobie z usunięciem niektórych zabrudzeń i zanieczyszczeń. Do tego sprzątanie najwyższych partii, np. na zewnątrz obiektu, w okolicach dachu, może wymagać uprawnień do pracy na wysokości.

Korzystając z usług fachowców, można liczyć na oszczędność czasu. Firmy wyspecjalizowane w sprzątaniu po budowie dysponują sprzętami i środkami, które mogą nie być dostępne w tradycyjnych sklepach. Ponadto doświadczenie i umiejętność pracy również z profesjonalnymi urządzeniami, to szansa na zdecydowanie szybsze uporanie się ze sprzątaniem nawet dużego obiektu.

Czas na sprzątanie!

Po zakończonej budowie w obiekcie pozostaje mnóstwo resztek i zanieczyszczeń, z którymi nie mamy do czynienia na co dzień. Zaplanowanie, co i w jakiej kolejności posprzątać, a także wybór odpowiedniego sprzętu bądź usługi sprzątania oferowanej przez wyspecjalizowaną firmę, to gwarancja, że na żadnej powierzchni nie pozostaną niepożądane zanieczyszczenia.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here