Sprowadzanie samochodów z Niemiec – o czym należy pamiętać?

0
108
fot. materiały prasowe

Rynek samochodów używanych to pojęcie, które jest niezwykle interesujące z punktu widzenia różnych grup osób. Z jednej strony możemy spotkać się z konsumentami, którzy chcą nabyć pojazd, z drugiej z podmiotami trudniącymi się ich sprzedażą. Niezależnie od tego, do którego grona należymy, niekiedy możemy być zainteresowani importem pojazdu z Niemiec. Jeśli stajemy przed taką decyzją, to powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, nad którymi pochylimy się poniżej. 

Stan techniczny samochodu z Niemiec 

Decydując się na sprowadzenie samochodu z Niemiec, dużą rolę odgrywa miejsce, do którego chcemy sprowadzić auto. W takich sytuacjach często korzystamy z internetowych wyszukiwarek, wpisując frazy, takie jak „transport w Koszalinie”. Oczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pomoże nam w znalezieniu odpowiedniej alternatywy. Niemniej to dopiero wstęp do całej procedury. Pośród tego powinniśmy wziąć pod uwagę zagadnienia związane stricte ze stanem technicznym pojazdu. Warto mieć na uwadze, że istnieje przynajmniej kilka wskazówek, które pomogą nam uniknąć pomyłki. Możemy do nich zaliczyć: 

  • dokładne sprawdzenie historii pojazdu, w tym przebiegu i ewentualnej wypadkowości; 
  • zweryfikowanie stanu technicznego wynikającego z dokumentacji i skonfrontowanie go z rzeczywistością; 
  • jeżeli to możliwe, dokonanie oględzin – w tym przypadku warto zabrać ze sobą osobę, która ma wiedzę w dziedzinie mechaniki. Alternatywnie możemy skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą nam w ocenie; 
  • sprawdzenie innych informacji o pojeździe, takich jak kradzieże czy niedopuszczenie do ruchu. 

Pamiętajmy, że powyższa lista nie uwzględnia wszystkich zagadnień. Sprowadzenie konkretnego samochodu z Niemiec jest często kwestią indywidualną, a sytuacja potrafi zmieniać się dynamicznie, w zależności od uzyskiwanych na bieżąco informacji.  

Dokumenty, jakie powinien przekazać nam sprzedawca 

Jeśli wiemy już, że znaleźliśmy nasz wymarzony pojazd, wówczas podczas całej transakcji kupna powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dokumenty, jakie powinien przekazać nam sprzedawca. Jeśli pojazd jest nadal zarejestrowany w Niemczech, wówczas powinniśmy otrzymać kartę pojazdu (tzw. duży brief), dowód rejestracyjny, książkę serwisową, aktualne badania techniczne oraz dokument zawierający analizę spalin.  

Pamiętajmy, że niezwykle istotne jest uprzednie zweryfikowanie poprawności wszelkich dokumentów. To uchroni nas przed ewentualnymi trudnościami nie tylko podczas transportu samochodu, ale również w trakcie jego rejestracji w lokalnym wydziale komunikacji.  

Formalności po zakupie samochodu z Niemiec 

Załóżmy, że wybraliśmy odpowiedni samochód, sprawdziliśmy wszystkie dokumenty oraz dokonaliśmy zakupu. Co więcej, skorzystaliśmy z transportu, w związku z czym jesteśmy już niemal gotowi, aby wsiąść za kółko. Niestety, ale zanim to zrobimy, czeka nas jeszcze kilka formalności. W skrócie można je sprowadzić do kilku kroków, które zawierają: 

  • opłacenie podatku akcyzowego;  
  • przetłumaczenie umów, jeżeli nie zostały sporządzone w dwóch językach; 
  • wykonanie badania technicznego w stacji kontroli pojazdów; 
  • zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji.  

Oczywiście, poza tym czekają nas dodatkowe, niewielkie formalności, które niejako wynikają z powyższych kroków. Mamy na myśli wymianę tablic rejestracyjnych czy odbiór nowego dowodu rejestracyjnego. Niemniej pośród dotychczasowych punktów możemy zastanawiać się jeszcze, jakie dokumenty wymagają przetłumaczenia? Odpowiadając, będziemy zobowiązani do przetłumaczenia wszystkich wspomnianych wcześniej dokumentów, takich jak karta pojazdu, dowód zakupu czy zaświadczenie o badaniu technicznym. 

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here