Specyfika płytek podłogowych

0
47
fot. materiały prasowe

Wśród ogółu płytek ceramicznych, płytki podłogowe charakteryzują się podwyższonymi parametrami wytrzymałościowymi. Takie płytki posiadają wyższą klasę ścieralności szkliwa, co wpływa korzystnie na długość użytkowania powierzchni. Takie płytki są także bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne np. obicia, ukruszenia.

Czym się różni terakota od gresu?

Wśród kafli podłogowych wyróżniamy płytki podłogowe na podkładzie glinianym, tak zwana terakota oraz na podkładzie gresowym. Terkota ze względu na swoje cechy może być położona tylko wewnątrz budynku. Są to z reguły płytki o wymiarach maksymalnie do 45x45cm i stosowane głównie w pomieszczeniach o małej intensywności użytkowania.

Płytki gresowe z uwagi na bardzo niską nasiąkliwość są mrozoodporne i mogą być stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Nadają się do użytku domowego jak i w miejscach o dużej intensywności użytkowania np. centra handlowe. Płytki podłogowe gresowe produkowane są w całej gamie wykończenia szkliwa od matowych przez lapatto po błyszczące polerowane. W ofercie producentów można jeszcze znaleźć kafelki podłogowe gresowe polerowane nieszkliwione, jednak w tym momencie jest to margines sprzedaży.

Jakie kwestie techniczne trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie płytek podłogowych?

Przy wyborze płytek na podłogę powinno się zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze jak intensywne będzie użytkowanie powierzchni, to znaczy czy będzie to podłoga w łazience, gdzie wchodzimy głównie w miękkim obuwiu czy będzie to hall, czy korytarz, gdzie będziemy wchodzić w obuwiu z zewnątrz, czy może będzie to taras lub podest wejściowy do domu. Odpowiedź na te pytania pozwoli określić czy będzie to terakota, czy gres. Drugą kwestią będzie wygląd płytek oraz wykończenie szkliwa matowe, polerowane a może pośrednie – lappato. Kolejną kwestią będzie rozmiar kafli podłogowych oraz to czy płytka ma być rektyfikowana, czy nie. Rektyfikacja to dodatkowa obróbka krawędzi szkliwa, pozwalająca uzyskać równą spoinę. Rozmiar oraz to czy płytka będzie ułożona na powierzchni ogrzewanej, będzie decydowało o szerokości spoiny. Zasada jest taka, że im większa płytka i obecność ogrzewania podłogowego tym spoina powinna być szersza. Na przykład dla płytki o rozmiarze 60x60cm i ogrzewaniu podłogowym, spoina nie powinna być mniejsza niż 2,5 mm. Bardzo często rozmiar płytki dobierany też jest do wymiarów pomieszczenia, aby zminimalizować ilość docinek. Jeżeli chcemy mieć naprawdę szeroki wybór, sprawdźmy płytki podłogowe na Home100.pl.

Czy wszystkie płytki można ułożyć na ogrzewanie podłogowe?

Na ogrzewanie podłogowe można układać wszystkie płytki, które nadają się na podłogę, tj. gresy czy terakoty. Wymogiem jest zastosowanie odpowiedniej chemii, czyli kleju wysokoelastycznego w klasie np. S1. Bezwzględnym nakazem jest zastosowanie odpowiedniej elastycznej fugi i odpowiedniej grubości spoiny. Grubość fugi dobieramy do wielkości płytki. Obecnie w sprzedaży jest bardzo dobrej jakości miałka fuga elastyczna w wielobarwnej kolorystyce. Jest to bardzo ważne, ze względu, iż przy ogrzewaniu podłogowym mamy do czynienia ze zjawiskiem rozszerzalności i kurczliwości cieplnej. W momencie, gdy ogrzewanie podłogowe jest uruchomione, objętość wylewki się zwiększy, choć oczywiście nie będzie widoczne gołym okiem. Odwrotną sytuację mamy gdy ogrzewanie wyłączymy, wylewka wróci do swojej pierwotnej objętości. Większość wykonawców mówi o takim zjawisku, że wylewka „pracuje”. Jeżeli powyższe warunki nie będą spełnione płytki mogą pękać, bądź nawet odkleić się od posadzki.
Jaki wybrać wzór płytek podłogowych?

Płytki podłogowe aktualnie oferowane są przez producentów w przeróżnej stylistyce. Cały czas bardzo dużą popularnością cieszą się wzory kamieniopodobne. Grafiki stylizowane na styl prawdziwego kamienia są doskonałym wyborem, jeżeli chcemy osiągnąć ponadczasowy design. Bardzo często wybierane są również płytki o powierzchni drewnopodobnej. Taki model płytek nadaje ciepłego klimatu i wnętrze staje się od razu bardziej przytulne. Kafle podłogowego imitujące deskę oferowane są w różnych odcieniach beżu, brązu, a nawet szarości. Trzecim wyróżniającym się trendem są płytki stylizowane na surowy beton. Tego typu kafle wybiera są zazwyczaj do nowoczesnych bądź loftowych wnętrz.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here