Soczewki kontaktowe – jakie są rodzaje?

0
142
fot. materiały prasowe

Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów. Korygują wzrok przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa oraz zapewnieniu komfortu. Jednak, jakie są rodzaje soczewek kontaktowych? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do ich noszenia? Przekonaj się już teraz.

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe możemy podzielić ze względu na różne kryteria, do których należy ich zastosowanie, a także częstotliwość wymiany. Są to dwa najpopularniejsze czynniki podziału. W tym miejscu warto jednak dodać, że wyróżnia się także soczewki kosmetyczne, opatrunkowe oraz korekcyjne. Pierwsze z nich używane są ze względów estetycznych, natomiast pozostałe — ze względów leczniczych.

Podział soczewek według wady wzroku:

  • soczewki sferyczne
  • soczewki toryczne
  • soczewki multifokalne (zwane również progresywnymi)

Podział soczewek według częstotliwości wymiany:

  • soczewki kontaktowe jednodniowe
  • soczewki kontaktowe wielokrotnej wymiany

Wiesz już, jak dzielimy poszczególne rodzaje soczewek. Teraz poznaj ich charakterystykę.

Soczewki według wady wzroku — czym się od siebie różnią?

Soczewki sferyczne są jednymi z najczęściej wybieranych. Stosuje się je w leczeniu krótkowzroczności oraz nadwzroczności (ametropii). Z soczewek torycznych korzystają osoby borykające się z astygmatyzmem. Oprócz tego, że korygują krótko- i nadwzroczność, to jeszcze umożliwiają korekcję zaburzeń widzenia powstałych wskutek astygmatyzmu. Soczewki progresywne korygują widzenie z bliska oraz daleka. Są wykorzystywane zwłaszcza przez osoby starsze, które cierpią na prezbiopię, zwaną starczowzrocznością. Ich oczy tracą zdolność do akomodacji. Pojęcie to oznacza umiejętność ostrego widzenia przedmiotów z bliska i daleka.

Soczewki według częstotliwości noszenia — czym się charakteryzują?

Soczewek jednodniowych (jednorazowych) używa się tylko raz, po czym zostają wyrzucone. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju soczewek jest możliwość przestrzegania zasad higieny dzięki ich częstej zmianie. Wśród soczewek wielokrotnej wymiany można wymienić zarówno soczewki tygodniowe, jak i dwutygodniowe. Co ciekawe — w sprzedaży dostępne są również soczewki kontaktowe miesięczne. Zgodnie ze swoją nazwą — soczewek tego rodzaju używa się wielorazowo. Po wyjęciu z oka należy je wyczyścić, po czym umieścić w odpowiednim płynie. Po upływie tygodnia, dwóch tygodnia lub miesiąca należy zastąpić zużyte soczewki nową parą. Zaletą ich użytkowania jest niższa cena w porównaniu do soczewek jednodniowych.

Jak właściwie dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Zanim zdecydujesz się na noszenie soczewek kontaktowych, skonsultuj się ze swoim lekarzem okulistą lub optometrystą. Może okazać się, że ze względów zdrowotnych, lekarz odradzi Ci soczewki. Do takich przeciwwskazań należą kłopoty z rogówką, cukrzyca, astma, czy alergia. Specjalista podczas wizyty dokładnie określi stopień oraz rodzaj wady wzroku. Przeanalizuje budowę fizjologiczną oka, promień krzywizny oraz średnicę soczewki. Wszystko po to, aby mógł dobrać rodzaj soczewek dopasowany do Twojej indywidualnej wady wzroku. Najczęściej zalecanymi soczewkami są te jednodniowe, które pacjenci noszą wymiennie z okularami. W porównaniu do innych rodzajów soczewek jednorazowe są najbardziej higieniczne oraz komfortowe w użytkowaniu.

Rodzaje soczewek możemy podzielić zarówno ze względu na wadę wzroku, jak i częstotliwość noszenia. Pamiętaj, aby przed ich wyborem skonsultować się z lekarzem okulistą lub optometrystą. Specjaliści doradzą taki produkt, który nie będzie szkodził Twojemu zdrowiu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here