Śmierć bliskiej osoby w wypadku – katalog przysługujących świadczeń

0
283
fot. materiały partnera

Śmierć osoby bliskiej to niezwykle traumatyczne i trudne przeżycie. Często rodzinie trudno jest pogodzić się z zaistniałą sytuacją, tym bardziej w przypadku, gdy śmierć jest nagła, nieoczekiwana. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku wypadków komunikacyjnych ze skutkiem śmiertelnym. Rodziny osób zmarłych, często pogrążone w rozpaczy i żałobie nie zastanawiają się nad tym, jakie świadczenia im przysługują. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy przewodnik po świadczeniach, które przysługują w przypadku śmierci bliskiego w wypadku komunikacyjnym.

Katalog przysługujących świadczeń rodzinie osoby zmarłej

Świadczenia, które przysługują jeśli w wyniku wypadku osoba poszkodowana zmarła, został przedstawiony w przepisie art. 446 Kodeksu cywilnego:

  • zwrot kosztów leczenia i pogrzebu, w tym zakupu nagrobka, przysługuje temu, kto je realnie poniósł,
  • renta alimentacyjna – przysługuje osobom, względem których ciążył na zmarłym obowiązek alimentacyjny. Wysokość renty jest obliczany stosownie do potrzeb oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego, przez czas trwania tego obowiązku. Jest to renta o charakterze obligatoryjnym. Przysługuje krewnym w linii prostej oraz rodzeństwu, przysposobionym oraz powinowatym. Zależności i zasady pierwszeństwa zostały określone w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym,
  • odszkodowanie – świadczenia mogą domagać się najbliżsi członkowie rodziny, jeśli wskutek śmierci poszkodowanego doszło do znacznego pogorszenia ich sytuacji życiowej,
  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę – w tym przypadku w kręgu osób uprawnionych znajdują się najbliżsi członkowie rodziny.

Bardzo istotna jest kwestia, że o wskazane powyżej świadczenia można ubiegać się łącznie. Rodzina zmarłego w wypadku komunikacyjnym ma prawo do renty alimentacyjnej, odszkodowania, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz zwrot kosztów leczenia i pogrzebu (jeśli koszt ten został poniesiony przez rodzinę).

Renta fakultatywna dla innych bliskich osób

Gdy zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania innym bliskim osobom, mogą one otrzymać rentę fakultatywną, jeśli wymagają tego zasady słuszności. Należy jednak spełnić przesłanki wskazane w przepisie art. 446 § 2 Kodeksu cywilnego.

Jak widać powyżej ochrona i pomoc prawna dla osób, które były na otrzymaniu osoby zmarłej w wypadku jest bardzo szeroka. Obejmuje szereg świadczeń mających na celu przynajmniej częściowe zadośćuczynić osobę najbliższym stratę po śmierci poszkodowanego. Jednym z najtragiczniejszych skutków wypadków komunikacyjnych jest śmierć poszkodowanego. Z pewnością należy zrozumieć rodzinę, dla której to jeden z najtrudniejszych momentów. Oczywiste jest, że w tym czasie nie przywiązuje się szczególnej wagi do odzyskania należnego świadczenia, gdyż środki finansowe w takim momencie niejako schodzą na drugi plan. Dlatego tak niezwykle ważne jest powierzenie przez rodzinę spraw profesjonalnemu pełnomocnikowi, który zadba o korzystne rozstrzygnięcie.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here