SLD rozpoczyna akcję “Nie zostawiaj mnie w aucie”

0
126
fot. materiały prasowe

Za nami czas wysokich upałów jak pokazują prognozy pogody w najbliższych dniach będziemy mieli również do czynienia z wysokimi temperaturami. – Przypominamy, iż nie powinniśmy zostawiać dzieci i zwierząt samych w samochodach przez cały rok ale w okresie wakacyjnym kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami jest to szczególnie niebezpieczne. Szyby w samochodach w pierwszej kolejności pozwalają promieniom słońca na dotarcie do środka samochodu, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło. Badania pokazują, że im ciemniejsza tapicerka w samochodzie tym szybciej wzrasta temperatura w jego wnętrzu – przestrzegają Cezary Wysocki i Radosław Brodzik z SLD.
W samochodzie pozostawionym nawet na 10 min na słońcu przy temperaturze 25˚C temperatura wzrasta nawet do 40˚C. Podczas upalnych dni gdy temperatura sięga 30˚C temperatura wewnątrz samochodu może sięgać nawet 90˚C uchylone okno niewiele poprawia tą sytuację. Jako kierowcy podczas upałów często na własnej skórze czujemy żar buchający z samochodu stojącego na słońcu podczas otwierania drzwi.
Dzieci i zwierzęta pozostawione w samochodach w taką pogodę są bezpośrednio narażone na utratę zdrowia i życia w wyniku przegrzania co rezultacie może doprowadzić do udarów, uduszeń. – Dzieci pozostawione w samochodach są zdezorientowane zazwyczaj nie płaczą, nie krzyczą i nie próbują się uwolnić, dlatego Sojusz Lewicy Demokratycznej Zielona Góra rozpoczyna kampanię społeczną pod nazwą „NIE ZOSTAWIAJ MNIE W AUCIE” skierowaną do zmotoryzowanych zielonogórzan. Podczas całych wakacji będziemy rozdawać zmotoryzowanym zielonogórzanom naklejki na zderzaki samochodów w dwóch wzorach „Nie zostawiam dziecka w aucie, ty tez tego nie rób” oraz „Nie zostawiam pupila w aucie ty tez tego nie rób” – zapowiadają przedstawiciele SLD.
Kampania nie jest skierowana przeciwko kierowcom ale w obronie zdrowia i życia dzieci i naszych pupili. SLD Zielona Góra przypomina: Nie zostawiaj dzieci i zwierząt samych w samochodzie przez cały rok, a szczególnie w okresie wakacyjnym kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. Przed odejściem od samochodu zawsze sprawdzaj czy w jego wnętrzu nie zostawiłeś dziecka lub zwierzęcia. Jeżeli zauważyłeś dziecko lub zwierzę w samochodzie nie bądź obojętny, postaraj się szybko odnaleźć właściciela pojazdu aby ten go otworzył. Jeżeli odnalezienie właściciela jest niemożliwe rozbij szybę przy zachowaniu szczególnej ostrożności, a następnie wezwij pogotowie i policję. Nie bój się chroni Cię prawo wyższej konieczności. Zadzwoń pod 112 lub 997 i poinformuj o zaistniałej sytuacji
Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość zrób zdjęcie lub poproś osoby postronne na świadka.

Dlatego SLD Zielona Góra rozpoczyna kampanię społeczną skierowana do zmotoryzowanych zielonogórzan pod nazwą „NIE ZOSTAWIAJ MNIE W AUCIE”.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here