Skradzioną łódź przemalował. Właściciel ją rozpoznał. Są zarzuty

0
524
Prokuratura w Zielonej Górze pracuje nad sprawą Lecha Wałęsy
fot. Archiwum ZielonaNews.pl

45 latek przechowywał na swojej posesji skradzioną łódź. Dodatkowo łódź przemalował by właściciel jej nie rozpoznał, zmienił też m.in numer VIN. Sprawę kradzieży zgłosozno w 2016 roku, ale dopiero teraz do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 45 letniemu mężczyźnie.

Przechowywał skradzioną łódź

– Oskarżonemu zarzucono, że w okresie od 9 do 24 czerwca 2016 roku w dwóch miejscowościach woj. lubuskiego przyjął, a następnie przechowywał na swojej posesji łódź motorową o wartości około 300 000 zł, czyli mienie znacznej wartości, wiedząc że rzecz ta pochodziła z przestępstwa kradzieży. (umyślne paserstwo) – poinformował Zbigniew Fąfera, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Załadował łódź motorową

Prokuratura ustaliła, że oskarżony prowadził działalność gospodarczą polegającą między innymi na serwisowaniu i remontowaniu łodzi motorowych. – W dniu 9 czerwca 2016 roku oskarżony udał się do przystani na rzece i przy pomocy wyciągarki załadował na wypożyczoną przyczepkę samochodową łódź motorową, która nie była jego własnością. Następnie łódź tę przewiózł na swoją posesję, a tam dokonał przeróbek w łodzi zmierzających do zamaskowania i ukrycia faktycznego jej pochodzenia – informuje Z. Fąfera.

Pomalował łódź tak, żeby nikt jej nie rozpoznał

45-latek przemalował burty z granatowego na  brązowo złoty, zmienił numer VIN łodzi, zakleił inne oznaczenia łodzi, w tym nazwę i zdemontował  niektóre elementy łodzi. Właściciel łodzi mimo zmian rozpoznał po znakach szczególnych swoją własność. – Na miejsce ujawnienia łodzi wezwano policję, która jeszcze w tym samym dniu dokonała przeszukania posesji oskarżonego oraz oględzin samej łodzi. Ponowne oględziny łodzi zostały dokonane 25 czerwca 2016 roku. Oględziny te potwierdziły, iż jest to skradziona łódź, której właścicielem jest pokrzywdzony. Ponadto podczas przeszukania posesji ujawniono inne przedmioty, między innymi emblematy, kotwice, trap – informuje Z. Fąfera.

Przyznał się do zarzutów

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. – Swoim zachowaniem oskarżony wyczerpał znamiona czynu z artykuł 291 paragraf 1 kk w związku z artykułem 294 kk. (umyślne paserstwo dotyczące mienia znacznej wartości) – wyjaśnia Z. Fąfera.

Zgodnie z art.291.§1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 294 kk),oskarżony podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 /jcz

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here