Skąd się wzięły płyty nagrobne przy Trasie Aglomeracyjnej? Znamy szczegóły!

0
826

Na początku tygodnia pisaliśmy o znalezisku odkrytym na Trasie Aglomeracyjnej (czytaj więcej Płyty nagrobne przy Trasie Aglomeracyjnej). Poinformował nas o nich Czytelnik. Ze sprawą udaliśmy się do rzecznika Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Udało się ustalić, co to jest.

Płyty nagrobne przy Trasie Aglomeracyjnej

– Pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze przeprowadził oględziny obszaru inwestycji, podczas których stwierdzono, że znajdujące się w hałdzie kostki brukowej oraz piasku, płyty nagrobne zostały wydobyte z terenu ul. Batorego. Użyte były wtórnie jako podbudowa kamienna pod brukowaną drogę i w związku z tym nie istnieje konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań archeologicznych – wyjaśnia nam zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Kamila Domagalska. Jak wyjaśnia konserwator nie można dokładnie stwierdzić, z którego pochodzą cmentarza. – Fragmenty nagrobków nie posiadają cech diagnostycznych, które pozwalaną na jednoznaczną interpretacją dotyczącą cmentarza, z którego pochodzą oraz jego wyznania. Jednakże sadząc po napisach w języku niemieckim, należy przypuszczać, że pochodzą z cmentarza Zielonego Krzyża lub cmentarza Świętej Trójcy w Zielonej Górze – wyjaśnia Domagalska.

Inwestor wydobędzie i zabezpieczy resztę płyt nagrobnych znajdujących się w hałdzie kamieni. Po oględzinach Wojewódzki Konserwator Zabytków podejmie decyzję o przekazaniu płyt nagrobnych do muzeum lub innej jednostki organizacyjnej.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here