Rząd wprowadza ograniczanie w przemieszczaniu się

0
2206
fot. ZielonaNews.pl

Rząd podczas konferencji prasowej zapowiedział dzisiaj, że będą ograniczenia w przemieszczaniu się. Będą także ograniczenia w poruszaniu się komunikacją miejską. – Poza najważniejszymi sytuacjami jak wyjście do sklepu, apteki czy wyprowadzenie psa. Bądźmy rozsądni, ratujmy życie swoich bliskich oraz zdrowie i życie medyków, bo oni są na pierwszej linii frontu – informuje Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
Zakaz przemieszczania się

Minister Zdrowia poinformował, że będzie zakaz wychodzenia z domu. Będzie możliwe wychodzenie do pracy, sklepu, apteki czy lekarza. Zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym. Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajesz w stałym pożyciu.

Markety budowlane otwarte. Ograniczenia dotyczące mszy
Obostrzenia zostają wprowadzone od środy 25 marca do 11 kwietnia do soboty W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe ograniczenia, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.W marketach budowlanych będą otwarte jak sklepy spożywcze. Podobnie zostają otwarte drogerie, czy apteki. Ograniczona zostaje liczba osób biorących udział w obrzędach liturgicznych do 5 osób nie licząc kapłanów.

Nie więcej niż dwie osoby
Podejmujemy te decyzją, żeby kupić sobie czas. Kupujemy czas dla nas wszystkich dla lepszego przygotowania służby zdrowia. Chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń. Musimy dalej ograniczać te możliwe zgromadzenia do absolutnego minimum. Nie powinny więcej niż dwie osoby poruszać się. Wszelkie przekroczenie tych ograniczeń może być zabójczo niebezpieczne. Te ograniczenia są absolutnie niezbędne – informuje Mateusz Morawiecki.

Na spacer z psem
– Takie sytuacje niezbędne jak wyprowadzenie psa, czy przejście się są dla nas wszystkich dla naszego zdrowia psychicznego są potrzebne, ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach. To nie oznacz, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi. To nie oznacza, że mamy iść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi. Bądźmy rozsądni i uratujmy życie swoich bliskich a także zdrowie i życie medyków. Jeśli nie ograniczmy zgromadzeń do zera, nie ograniczmy wyjść z domu praktycznie do zera nie  uda nam się uratować ludzkich żyć. Bardzo o to proszę, bardzo o to apeluję – mówił dziś Łukasz Szumowski.

Dwie osoby spoza rodziny
– Tak jak zwykle działania obywateli czy są zgodne z prawem czy nie, monitoruje policja. Zakaz przemieszczania się do dwóch osób jest z wyłączaniem rodzin. I policja będzie  na bieżąco monitorować, czy jest to pójścia na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenia się na palcu zabaw z dziećmi. Takie działania są niedopuszczalne, one narażą życie nas wszystkich na zagrożenie – mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zakaz nie obejmuje pomocy osobom najbliższym. Można zatem odwiedzić starszą mamę, żeby jej pomóc.

Jakie kary za gromadzenie się?

– Kara od mandatu po 5 tys zł. To zależy od sytuacji – wyjaśnił Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że obostrzenia zostają wprowadzone do 11 kwietnia.

 

 

🎥NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusz Morawiecki i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Publiée par Kancelaria Premiera sur Mardi 24 mars 2020

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here