Rynek przy ul. Owocowej zastąpi miejskie targowisko? Będą zmiany (WIZUALIZACJE)

0
2999
Wizualizacje "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Zielonej Górze

Urząd miasta wstrzymał plany szukania nowego miejsca pod targowisko miejskie. – Aktualnie nie toczą się prace mające na celu wyznaczenie lokalizacji nowego targowiska – informuje magistrat. Ale coraz bliżej modernizacja rynku przy ul. Owocowej. Mamy wizualizacje tego miejsca!
Co z lokalizacją targowiska miejskiego?

W ubiegłym roku radny Sławomir Kotylak dopytywał o propozycje miasta dotyczące lokalizacji nowego targowiska. Wówczas magistrat odpowiedział, że temat (czytaj więcej: Miasto analizuje lokalizacje dla nowego targowiska) . W tym roku sprawę “odświeżył” radny Pabierowski i dopytywał, czy w temacie, coś już wiadomo. – Proszę o informację, na jakim terenie są prace Urzędu Miasta mające na celu wyznaczenie terenu pod lokalizację nowego targowiska w Zielonej Górze – pytał radny w złożonej przez siebie interpelacji (czytaj więcej: Radny dopytuje o plany dotyczące nowego targowiska). Magistrat wyjaśnił w odpowiedzi do interpelacji, że aktualnie takie analizy nie są prowadzone (Zobacz: Odpowiedź miasta w sprawie targowiska).

Modernizacja rynku przy ul. Owocowej

W międzyczasie pojawił się także temat modernizacji rynku przy ul. Owocowej. Interpelację w tej sprawie złożył radny Paweł Zalewski. Apeluje żeby przyspieszyć prace związane ze zmianą planów zagospodarowania przestrzennego, bo to pomoże zmodernizować targowisko (Czytaj więcej: Modernizacja ryneczku przy ul. Owocowej). Odpowiedzi od magistratu w tej sprawie jeszcze nie ma. Ale można zobaczyć zmiany na wizualizacjach.

Teren miejski, nie prywatny
Radny Marcin Pabierowski zauważa jednak, że rynek przy ul. Owocowej jest na terenie prywatnym. – Chodzi mi o wskazanie terenu miejskiego odpornego na zmiany i podwyżki podatków i opłat – wyjaśnia Pabierowski. Zauważa także, że proponowane przez radnego zmiany mogą wpłynąć na wysokość opłat jakie będą ponosili handlarze. – Plan miejscowy jaki proponuje radny Zalewski, może wpłynąć na zmiany lokalizacji, odległości między obiektami, powierzchnię zabudowy, wydzielenie przestrzenne od obiektów istniejących, wykonanie dróg pożarowych, miejsc parkingowych i może to się przełożyć u prywatnego właściciela na podwyżki dla drobnych handlarzy – przekonuje. To z kolei miałoby wpłynąć na ceny produktów, co szarpnęłoby po kieszeni kupujących tu zielonogórzan.

To miejsce podoba się mieszkańcom
Z kolei radny Paweł Zalewski zauważa, że teren należy do spółdzielni, a nie osoby prywatnej. Przekonuje także, że rynek przy ul. Owocowej na dobre wpisał się krajobraz miasta. – Mieszkańcy lubią to miejsce, jest też to korzystna lokalizacja – wyjaśnia dla ZielonaNews.pl. Walczy również o zrobienie przystanku autobusowego tuż przy rynku, co mogłoby zachęcić część mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej zamiast z samochodu. – Jest tutaj problem komunikacyjny związany z małą ilością miejsc parkingowych – tłumaczy. W dniach targowych samochodów jest tak dużo, że zdarza się, że parkują gdzie się da, nie patrząc na znaki drogowe. – Po sugestiach Urzędu Miasta, w obrębie samego targowiska wyznaczono także ponad 20 dodatkowych miejsc parkingowych od strony ul. Przemysłowej, które widać na wizualizacjach – wyjaśnia P. Zalewski.

Co z cenami? 
A co z cenami? Radny P. Zalewski jest przekonany, że podwyżek cen nie powinno być. – Spółdzielnia przez 10 lat zbierała pieniądze na tę modernizację – tłumaczy. Dodatkowo nowa koncepcja nie zakłada podciągania nowych mediów, jak np. ogrzewania, co mogłoby znacznie wpłynąć na koszt wynajmu przez sprzedających miejsc targowych. – Koncepcja jest naprawdę ciekawa. Klimat targowiska pozostanie utrzymany tyle, że będzie zadaszenie, punkt z toaletą, a rynek będzie obsadzony zielenią. Także to nie będzie generować dodatkowych kosztów – wyjaśnia.

Zobaczcie, jak będzie wyglądać rynek przy ul. Owocowej (WIZUALIZACJE)
PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here