Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – jak powstają i jak wybrać najlepsze?

0
125
fot. materiały prasowe

Rolety są bardzo wygodnym sposobem na zabezpieczenie okien, a dodatkowo możemy kupić je w najróżniejszych rozmiarach, kolorach i wariantach. Niektóre z nich stanowią także realny element zabezpieczający budynek przed niepożądanymi intruzami. Jak wygląda produkcja rolet i gdzie sprawdzą się one najlepiej? Czym różnią się rolety wewnętrzne od tych instalowanych na zewnątrz?

1. Dlaczego rolety są przydatne?

2. Rolety zewnętrzne a wewnętrzne – czym się różnią?

3. Jak wygląda produkcja rolet?

4. O czym pamiętać wybierając rolety i żaluzje drewniane?

Dlaczego rolety są przydatne?

Rolety to bardzo użyteczna forma przesłony okien. Pełnią one wiele funkcji, zależnie od tego, z której strony są zamontowane. Co więcej, z ich pomocą możemy z powodzeniem zasłonić okno o nietypowych kształtach, co nie zawsze jest możliwe przy użyciu firanek czy zasłon. W przypadku, gdy zdecydujemy się na montaż rolet zewnętrznych, poza wymiarem użytkowym będą one także spełniały funkcję ochronną jako jeden z elementów bezpieczeństwa domu, biura lub też innego budynku. Istnieje także szczególny rodzaj rolet wewnętrznych, których zadaniem jest całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Są one świetnym wyborem dla osób, które nie mogą zasnąć ze względu na światło pochodzące z ulicy i okolic domu.

Rolety zewnętrzne a wewnętrzne – czym się różnią?

Rolety wewnętrzne mają za zadanie zmniejszyć ilość światła, jaka wpada do domu, biura czy mieszkania. Ich istotną cechą jest także fakt, że stanowią integralny element wystroju wnętrz, w związku z czym powinny być dopasowane kolorystycznie i pod względem materiałów do pozostałych elementów wyposażenia. Z kolei rolety zewnętrzne pełnią przede wszystkim rolę ochronną – ich zadaniem jest uniemożliwienie dostania się do wnętrza budynku poprzez okno. Z jednej strony zapewnia to ich konstrukcja, a z drugiej element odstraszający. Zwykle manipulowanie przy rozłożonej, uzbrojonej rolecie zewnętrznej powoduje powstanie bardzo głośnego hałasu, który skutecznie odstrasza intruzów i nie daje im czasu na obejście zabezpieczenia.

Jak wygląda produkcja rolet?

Proces produkcji rolet jest zróżnicowany i zależy od tego, jak bardzo zmodernizowana jest sama linia produkcyjna. Najczęściej pierwszym krokiem jest przycięcie profili aluminiowych na odpowiednią długość, co można wykonać na maszynie, jak i własnoręcznie. Kolejny etap to złożenie pancerza z dociętych elementów – tak powstają systemy osłonowe rolety. W tym momencie montuje się także plastikowe elementy które uniemożliwiają rozchylenie profili. Ostatnim etapem jest mocowanie całości przy pomocy specjalnego, pneumatycznego zszywacza, a następnie zwinięcie i umieszczenie pancerza na prowadnicy, w skrzynce i wale nawojowym. Produkcja rolet może być w pełni zautomatyzowana, jak i prowadzona przez człowieka.

O czym pamiętać wybierając rolety i żaluzje drewniane?

Poszukując najlepszych rolet dla siebie powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze potrzeby. Nie każdy rodzaj rolety zewnętrznej da się zamontować bez naruszenia ściany dookoła okna lub w czasie, gdy budynek jest już gotowy i użytkowany, o czym należy pamiętać przy okazji zakupów. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy używali jednocześnie rolet zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku tych drugich powinniśmy określić, jak bardzo materiał rolety ma przepuszczać światło. W pokojach używanych w ciągu dnia nie powinny być one zbyt ciemne, za to w sypialni czy innym pomieszczeniu służącym do odpoczynku będzie to pożądana cecha.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here