Rok robotyki w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

0
52
Koronowirus w Zielonej Górze
fot. ZielonaNews.pl

5 i 6 lutego 2024 r. minął rok od pierwszych operacji przeprowadzonych w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze z wykorzystaniem robota da Vinci. W rocznicę tego przełomowego wydarzenia szpital ogłosił powołanie Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Robotyki dla Dzieci i Dorosłych. Nowa jednostka ma na celu propagowanie nowoczesnych metod leczenia oraz podkreślenie profesjonalizmu zespołów operacyjnych wykorzystujących robotykę medyczną.

Postępy w robotyce medycznej w Zielonej Górze

Pierwsze zabiegi przed rokiem przeprowadzili lekarze z Klinicznego Oddziału Urologii. Od tego czasu technologia da Vinci została wykorzystana już w ponad 100 operacjach, obejmujących również chirurgię ogólną, ginekologię i chirurgię dziecięcą. Obecnie do operacji robotycznych przygotowują się torakochirurdzy oraz laryngolodzy.

Inwestycja w rozwój robotyki chirurgicznej

Podczas konferencji prasowej dyrektor ds. lecznictwa Antoni Ciach podkreślił znaczenie decyzji zarządu szpitala o rozwoju robotyki. – Po konsultacjach z oddziałami padły deklaracje, że taki robot jest potrzebny. Za tym poszła decyzja o zakupie, w czym kluczową rolę odegrał Urząd Marszałkowski, przekazując na ten cel 11,2 mln zł. Dodatkowe 3,4 mln zł to wkład własny szpitala. Od roku da Vinci służy naszym pacjentom – poinformował.

Zalety operacji z wykorzystaniem robota da Vinci

Lekarze podkreślali zalety robotyki w medycynie, wskazując na jej precyzję oraz możliwość operowania w trudno dostępnych miejscach. Z punktu widzenia pacjentów oznacza to mniejsze obrażenia, łagodniejszy ból, mniejsze ryzyko powikłań oraz szybszy powrót do zdrowia. – Zaawansowany system kamer oraz precyzyjne narzędzia pozwalają unikać uszkodzeń narządów i minimalizować ryzyko krwawienia – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Maciej Salagierski, pierwszy lekarz, który przeprowadził operację przy użyciu robota.

Eksperci w dziedzinie chirurgii robotycznej

Na spotkaniu obecni byli również inni lekarze-operatorzy da Vinci, m.in. dr n. med. Michał Michalczyk (ginekolog), dr n. med. Leszek Siemion (chirurg ogólny i onkologiczny), dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ (chirurg i urolog dziecięcy) oraz lek. Paweł Matecki, kierownik Bloku Operacyjnego Centrum Matki Zdrowia i Dziecka.

Statystyki operacji robotycznych w Szpitalu Uniwersyteckim

Liczba operacji wykonanych za pomocą robota da Vinci (stan na 5.02.2025 r.):

  • Kliniczny Oddział Urologii – 51 zabiegów
  • Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej – 28 zabiegów
  • Kliniczny Oddział Położniczo-Ginekologiczny – 23 zabiegi
  • Kliniczny Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej – 15 zabiegów

Więcej informacji na temat robotyki w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze można znaleźć na stronie internetowej placówki.

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here