Rodzaje stropów: zalety i wady

0
276
fot. materiały prasowe

Dokonanie wyboru systemu stropowego jest jedną z najbardziej istotnych decyzji, jaką trzeba podjąć przed budową domu. Dach lub elewacja jest elementem wymiennym budynku, natomiast strop musi być wykonany od początku do końca prawidłowo, ponieważ będzie on służył dokładnie tyle, ile cały budynek.

Rozmyślania o tym, jaki strop wybrać, warto zacząć od jego zdefiniowania. Jest to element konstrukcji dzielący budynek na 2 kondygnacje, ale nie jest to jego jedyne zadanie. Odpowiada on również za przenoszenie obciążeń ścian działowych, użytkowych, warstw podłogowych, a także własnych. Dodatkowo może pełnić funkcję tarczy usztywniającej całą konstrukcję budynku, spajania wszystkich ścian nośnych, przenoszenia części sił wywieranych przez dach. Aby wybrać odpowiedni rodzaj stropu, warto zajrzeć na https://budogram.pl/porada/334-rodzaje-stropow-w-domach-jednorodzinnych-i-koszty-ich-wykonania.

Stropy – najistotniejsze cechy

Na rynku dostępnych jest aktualnie kilka różnych rozwiązań systemowych. Zanim zdecydujemy się na jedno konkretne, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

Łatwość montażu

Niektóre systemy składają się z bardzo dużych i ciężkich elementów tworzących poziomą przegrodę, dlatego do ich instalacji wymagane są np. dźwigi. Sprawdza się to najczęściej w przypadku stropów prefabrykowanych, które przyjeżdżają bezpośrednio na plac budowy w całości. Zatem jest to zły wybór w przypadku małych i ciasnych posesji, na które nie można wjechać ciężkim sprzętem. Dźwig nie jest wymagany w przypadku stropów gęstożebrowych, natomiast do ich montażu niezbędne jest podparcie, które musi być do momentu osiągnięcia pełnej wytrzymałości przez strop.

Termoizolacyjność

Jedną z funkcji stropu jest przegroda wewnętrzna, dzieląc pomieszczenia na różnych kondygnacjach, musi odpowiadać za przepływ temperatury. Wyjątek stanowią stropodachy lub konstrukcje oddzielające poddasze nieużytkowe lub piwnicę. Wówczas należy zadbać o odpowiednie ocieplenie stropu. W przeciwnym wypadku będą utrzymywać się duże straty ciepłego powietrza z pomieszczeń ogrzewanych. Plusem stropów żelbetowych jest możliwość ocieplenia w dowolnie wybrany sposób.

Wytrzymałość

Można rzec, że jest to najważniejszy parametr, ponieważ odpowiada za utrzymanie dużych obciążeń. Biorąc pod uwagę tylko wagę ludzi i sprzętu umieszczonego w budynku wynosi ona aż 1,5 kN/m² tj.150 kg/m². Warto zwrócić uwagę, również na sztywność stropu, gdy będzie on zbyt giętki, może to mieć ogromny wpływ na pękanie sufitu i/lub kafelków na podłodze.

Zdolność tłumienia hałasu

Jest to niezwykle ważna funkcja dla użytkowników, ze względu na roznoszenie się takich odgłosów, jak przesuwanie mebli, głośna muzyka, ale nawet zwykłe kroki, czy rozmowa. Ta cecha jest szczególnie ważna dla mieszkań i domów jednorodzinnych. W przypadku wcześniej wspomnianych stropów, oddzielających piwnicę lub poddasze nieużytkowe, ten parametr spada na koniec. Na zdolność chłonności hałasu bezpośredni wpływ ma masa powierzchniowa stropu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here