Miasto ogłasza przetarg na rewitalizację Parku Tysiąclecia. Będzie tężnia i fontanna

3
2903
Remont Parku Tysiąclecia
fot. ZielonaNews.pl

Urząd miasta ogłosił przetarg na rewitalizację Parku Tysiąclecia. Będzie przebudowa ścieżek o placów a także remont zabytkowych budowli. Pojawi się też tężnia.  Czas na złożenie ofert jest do 5 maja.

O modernizację Parku Tysiąclecia mieszkańcy upominają się od dawna. Kilkukrotnie próbowano coś w tej sprawie zrobić, ale bezskutecznie. Teraz miasto Zielona Góra otrzyma dofinansowanie rewitalizację Parku Tysiąclecia. Magistrat ogłosił przetarg. Co ma się zmienić?

Remont parku Tysiąclecia
W Parku Tysiąclecia zaplanowano wiele zmian. Nie tylko zostaną przebudowany system ścieżek, ale pojawi się wiele elementów rekreacyjnych jak choćby tężnia, fontanna, ogród sensoryczny czy specjalne urządzenia dla osób niepełnosprawnych.  W opisie do projektu budowlanego widnieją zapisy, że przedmiotem inwestycji jest m.in. budowa tężni solankowej, toalety publicznej, przebudowa istniejących i budowa nowych ścieżek parkowych i placów o nawierzchni mineralnej. Zaplanowana jest także przebudowę i remont schodów parkowych.

Remont zabytkowych budowli w parku tysiąclecia
W ramach inwestycji zaplanowano remont zabytkowych budowli parkowych (grobowiec Beuchelta, taras przy budynku dawnego krematorium, kamień nagrobny) i odtworzenie ogrodzenia.. Przewidziano budowę ujęcia wody do podlewania zieleni oraz zdrojów z wodą pitną, systemu, automatycznego nawadniania, montaż małej architektury (ławki, kosze, zdroje uliczne, tablice informacyjne, gry terenowe i karmniki dla ptaków). Projekt przewiduje budowę ogrodu sensorycznego i ścieżki sensorycznej oraz budowę fontanny. W planach jest również budowa monitoringu.

Ogród rehabilitacyjny i fontanna

Fontanna ma być zlokalizowana przed budynkiem dawnego krematorium. Głównym elementem dekoracyjnym na być szklana kula wykona z przeźroczystego węglanu. W parku zaplanowano także stworzenia ogródka rehabilitacyjnego z różnymi urządzeniami dla osób niepełnosprawnych w tym z huśtawką i karuzelą, z której będzie mogła skorzystać osoba poruszająca się na wózki inwalidzkim.

Wycinka drzew
Przewidziano wycinkę 124 drzew, które są w stanie obumierającym lub są całkowicie suche. U części z nich zidentyfikowano zaawansowany stopień infekcji grzybowej w systemie korzeniowym i pniu drzewa. Zaplanowano także wiele nasadzeń zarówno drzew jak i krzewów, pnączy czy bylin.

Ogród zmysłów i tężnia solankowa
Ogród sensoryczny ma być miejscem, gdzie nasze zmysły będą mogły „doświadczać”. Narzędziem, który służy do pobudzania zmysłów mają być rośliny, nawierzchnie, instrumenty działające na wiatr. W ramach inwestycji ma powstać tężnia solankowa. Jest to obiekt przeznaczony do wytwarzania naturalnej mgły wodnej z roztworu solanki. Obiekt będzie składał się z tężni solankowej i pergoli inhalacyjnej po obu jej stronach. Pod pergolami planuje się montaż ławek parkowych. Jak czytamy w materiałach przetargowych powstawanie mgły wodnej będzie możliwe dzięki solance wodnej spływającej grawitacyjnie po wiązkach tarniny wypełniających wnętrze tężni. Przy współudziale wiatru i słońca będzie powstawała solankowa mgła wodna. Roztwór wody solankowej będzie miał stężenia ok 8-9% NaCl. Tężnia będzie miała wymiary 9,30 nx3,24 m oraz wysokość 5.44m. Po obu stronach będą pergole o szerokości 3,46 m.

 

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Ten Park ma swój styl i klimat to co jest tam „planowane” nie doda a ujmie temu parkowi..
    Siermiężne obiekty w delikatnym wizualnie i spokojnym miejscu, które ma swój spokojny klimat i póki co nie za dużo betonu i wciąż drzewa i zieleń..
    Widać, że biorą się za to ludzie bez wyczucia i stylu, którzy nie są bywalcami tego parku i go „nie czują”..

  2. Ten park to sól w oku, wielu ludzi u władzy a co najgorsze to widok jakiś zysków z wycięcia kolejnych drzew.

  3. Prezydent miasta Zielonej Góry zwany „katolickim drwalem” nie pozwoli by drzewa dominowały nad betonem w Parku Tysiąclecia…..

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here