Remont amfiteatru, czy jego likwidacja?

0
1077
fot. ZielonaNews.pl

Wczoraj prezydent Zielonej Góry poinformował na swoim fanpage o remoncie amfiteatru. – Krok po kroku trwają pracę na opracowaniem koncepcji remontu amfiteatru – napisał na swoim fanpage Janusz Kubicki (wpis znajdziecie TUTAJ). Na co z kolei na swoim profilu odpowiedział radny Janusz Rewers: Ogłoszony konkurs na remont amfiteatru jest tak na prawdę konkursem na likwidację amfiteatru w Zielonej Górze! (wpis znajdziecie TUTAJ)

Co z amfiteatrem? Czy będzie to remont czy likwidacja?

To, że to miejsce wymaga odnowy, nie ulega wątpliwości/ fot. ZielonaNews.pl

Przystępujemy do prac nad kompleksową zmianą użyteczności historycznego dla Zielonej Góry obiektu – naszego Amfiteatru. Jak będzie w przyszłości wyglądał nowy obiekt? Tego na razie nie wiemy. Pewnym jest, że od lat wymaga on gruntownego remontu – poinformował na swojej oficjalnej stronie na Facebooku prezydent Janusz Kubicki. (wpis znajdziecie TUTAJ)

Będzie sala koncertowo-konferencyjna?

Zamówienie zamieszczone w biuletynie informacyjnym dotyczy konkursu na projekt koncepcji architektoniczno-urbanistycznej sali koncertowo-konferencyjnej w Zielonej
Górze wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego sąsiedztwa. – Krok po kroku trwają pracę na opracowaniem koncepcji remontu Amfiteatru. Miejsce, które lata świetności już dawno ma za sobą. Trwa konkurs na to jak ma wyglądać i co ciekawe zgłosiło się dość dużo osób w tym kilka z zagranicy. Sam jestem ciekawe efektów ich pracy – informuje Kubicki na swoim fanpage. A radny Rewers zauważa: Konkurs dotyczy sali konferencyjnej w miejsce amfiteatru! To zwykły skandal i kolejne działanie wbrew opinii mieszkańców Zielonej Góry! Sale można wybudować w 100 innych miejscach i też by się przydał. Amfiteatr powinien zostać odnowiony i najlepiej zadaszony – pisze Rewers. W dokumentacji czytamy, że budynek sali koncertowo – konferencyjnej ma powstać w miejscu aktualnej widowni i sceny amfiteatru. Funkcjonalnie musi być połączony z budynkiem ZOK w jeden kompleks. 

Amfiteatr (łac. amphiteatrum, z gr. ἀμφιθέατρον 'podwójna widownia, w kształcie koła; połączenie dwóch teatrów półkolistych w jeden’) to odkryta arena o kształcie elipsy lub koła, otoczona – najczęściej wznoszącymi się schodkowo – rzędami siedzeń dla widzów i przeznaczona do publicznych pokazów (źródło definicji: Wikipedia)

 

 

Teraz wokół też ma być zagospodarowany

W sprawie konkursu próbowaliśmy się skontaktować z dyrektorką ZOK, ale niestety do wtorku jest niedostępna. W dokumentacji czytamy, że koncepcja musi być także porządkować wszystko to, co wokół amfiteatru. – Koncepcja musi także pod względem przestrzennym, architektonicznym i funkcjonalnym, ujmować zagospodarowanie szeroko rozumianego obszaru zielonogórskiego amfiteatru wraz z budynkiem Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, istniejącym parkingiem, drogą dojazdową do osiedla domów jednorodzinnych, skarpą przy budynkach wielorodzinnych po stronie północnej. Bardzo ważnym aspektem jest funkcjonalność i atrakcyjność przyszłego kompleksu w połączeniu z bezpośrednim sąsiedztwem Parku Piastowskiego. Spójna koncepcja funkcjonowania kompleksu ZOK musi odpowiadać jego randze w strukturze przestrzennej całego miasta, w historii którego zielonogórski amfiteatr odgrywał zawsze znaczącą rolę i jest mocno zakorzeniony w świadomości Zielonogórzan – czytamy w zamówieniu (całość informacji dotyczącej konkursu znajdzie na tutaj: Konkurs dotyczący amfiteatru).  Wykonawcy mają opracować koncepcję, której realizacja nie przekroczy 28 mln zł.

Koncepcję poznamy w styczniu

Zakończył się już termin do składania wniosków w konkursie. – Teraz Sąd Konkursowy wnioski te oceni i wyłonieni wykonawcy dostaną zaproszenia do udziału w konkursie. Swoje oferty będą mogli składać do 30 grudnia – poinformował nas Robert Narkun z ZOK. Do 20 stycznia powinniśmy poznać koncepcję obiektu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here