Dane pedofilów i gwałcicieli są ogólnodostępne. Rejestr sprawców przestępstw seksualnych jest już w internecie

2
724
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym
Zaprojektowane przez Freepik

Dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia 2018 roku w pełni jawne. Informacje zostały zamieszczone na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Sam Minister, Zbigniew Ziobro mówi, że państwo ma obowiązek chronić dziecko nie pedofila.

Dane pedofilów i gwałcicieli upublicznione

Rejestr podzielony jest na dwie strefy. W rejestrze publicznym z którego skorzystać może każdy, gromadzone są dane o osobach zgodnie z art 6. ust. 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, chyba że sąd orzekł o wyłączeniu ich zamieszczenia w rejestrze publicznym. Znajdują się tutaj dane personalne i fotografie 768 osób. Są to głównie pedofile i sprawcy gwałtów ze szczególnym okrucieństwem. – Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Z rejestru możemy dowiedzieć się z jakich miejscowości pochodzą sprawcy, gdzie ostatnio przebywali, udostępnione są ich imiona i nazwiska, a także fotografie. Dane są aktualizowane przez policję na bieżąco.

Rejestr z ograniczonym dostępem

Drugi rejestr, zawierający aż 2614 nazwisk, posiada szczegółowe dane osób znajdujących się w rejestrze, są tam aktualne adresy zameldowania, a także numer PESEL. Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości dyrektorzy szkół, organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci zobowiązani są do sprawdzania, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, znajdują się w rejestrze. Osób znajdujących w rejestrze nie będzie można zatrudnić. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny nie niższej niż 1000 zł. Z dostępu publicznego można skorzystać bez konieczności logowania się i zakładania konta. Z rejestru ograniczonego skorzystać mogą też osoby indywidualne, jak i sami sprawcy. Warunkiem jest zarejestrowanie się na stronie i dysponowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W trybie tym można sprawdzić tylko i wyłącznie samego siebie.

Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Niestety lista nie jest w pełni kompletna, brakuje na niej księży, np. karnie oddelegowany do Gwatemali Wiesław Groszek…

  2. I co on tam robi? Też mi kara. Robi to co lubi. Biedne dzieci. Tylko kastracja. Obciąć narzędzie zbrodni razem z kulkami i się odechce

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here