Panie prezydencie, pamiętajmy o zasadach. Co dalej z regulaminem?

0
315

To nie pierwszy raz, kiedy społecznicy przypominają miastu o Regulaminie Konsultacji Społecznych, bo mimo iż są one przeprowadzane to bez określonych zasad nie są rzetelne. I z początkiem roku, aktywiści kolejny raz przypominają o niedokończonych sprawach, bo regulamin, którego projekt złożyli w maju wciąż nie doczekał się odpowiedzi.

Wciąż bez odzewu

Zielona Góra nie jest jedynym miastem, które nie posiada regulaminu konsultacji społecznych. Włodarze o tej kwestii zdają się zapominać. Społecznicy przeciwnie.  Już w maju złożyli na ręce prezydenta projekt regulaminu utworzony we współpracy z mieszkańcami i radnymi. – W efekcie powstał regulamin szyty na miarę potrzeb Zielonej Góry, dający narzędzia zarówno mieszkańcom w wywoływaniu konsultacji społecznych a także władzy wachlarz zasad, możliwości i narzędzi w konsultowaniu się. Nowością w propozycji dla Zielonej Góry jest powołanie społecznej Rady ds. Konsultacji Społecznych  – mówiła w maju Barbara Marcinów koordynatorka społeczna projektu „Konsultacje z zasadami”. Sprawa ucichła, bo miasto nie odpowiedziało. W listopadzie Grupa ds. Regulaminu Konsultacji Społecznych dla Miasta Zielona Góra przypomniała o sobie, a my o tym również pisaliśmy (czytaj: Aktywiści przypominają. Wadliwe konsultacje społeczne).

Zasady, zasady, zasady

Regulamin Konsultacji Społecznych wydaje się jeszcze cenniejszy, bo jak twierdzą społecznicy i część naszych czytelników, tegoroczny Budżet Obywatelski nie należy do udanych. – Jest to dobry moment aby uchwalić Regulamin Konsultacji Społecznych ponieważ uchwała o BO blokowała pewne działania jako obowiązujące prawo miejscowe i forma konsultacji społecznej. Nie dość, że radni PO przepchali na siłę niedopracowaną uchwałę, stworzyli wadliwe prawo wtórne to wstrzymali pracę nad dokumentem właściwym czyli ogólnym regulaminem na bazie, którego powinno się uchwalać zasady budżetu obywatelskiego – pisał jeszcze w listopadzie Ruch Miejski Zielona Góra. Pismo, którego treść zamieszczamy pod artykułem zostało złożone 6 listopada 2017 r. do prezydenta miasta Janusza Kubickiego, ale odpowiedzi nie uzyskało. Społecznicy po raz kolejny apelują o decyzję i działanie. – Niestety do dnia dzisiejszego nie ma odpowiedzi ani informacji, co do postępu prac. Miasto nie posiada aktualnego Regulaminu Konsultacji Społecznych od czasów połączenia miasta z gminą. Oznacza to, że wszystkie procesy konsultacyjne przeprowadzane są według minimum ustawowego lub według uznania, co do narzędzi i form konsultacji. Tworzy to konflikty społeczne i poczucie fasadowości, co do jakości konsultacji społecznych w mieście Zielona Góra – informuje Barbara Marcinów.

fot. materiały prasowe

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here