Radni zdecydowali o zwiększeniu zaciągniętego kredytu przez miasto o kolejne miliony złotych

5
646
Budżet obywatelski 2019 Zielona Góra
fot. Mirosław Materek

Radni podjęli dziś dwie uchwały: jedną zmieniająca uchwałę budżetową Miasta Zielona Góra na rok 2020, drugą związaną z zaciągnięcia kredytu długoterminowego. – Chcemy zwiększyć zadłużenie miasta. Na dzień dzisiejszy mamy mniejsze wpływy do budżetu, większe wydatki – wyjaśniał dzisiaj prezydent miasta Janusz Kubicki.
Dużo wydatków, mało wpływów

Włodarz miasta podczas dzisiejszej zdalnej nadzwyczajnej sesji rady miasta podkreślał, że miasto musi zbilansować budżet by móc normalnie funkcjonować. – Miasto podniosło dodatkowe wydatki związane z Covid19. Chodzi choćby o zakup maseczek, dezynfektory. To są środki ochrony, który zostały przez nas zakupione – wyjaśniał. Wpływy do budżetu są niższe. Miasto wprowadziła zwolnienia z opłat, podatków z czynszów. Dodatkowo konieczne jest dofinansowanie MZK. – Kursów jest więcej, a mniej pasażerów – wyjaśniał Kubicki.

1 mln zł na przygotowanie szpitali tymczasowych
Wiceprezydent Kaliszuk dodał że wprowadzone dziś uchwały umożliwią przekazanie 1 mln z dla Polikliniki (która jeśli będzie taką potrzeba stanie się kolejnym szpitalem tymczasowym), a także  przygotowanie projektowe i koncepcyjne obiektów przy ul. Sulechowskiej, czyli sali lekkoakrobatycznej i tenisowej (kolejne obiekty, które miałyby w razie konieczności, zostać przekształcone na szpitale tymczasowe).  – Uchwała mówi, że o 9 mln zł nam spadają dochody ze względu na ulgi w podatkach i inne działania związane z pandemią. Jest też wydatek nieplanowany, czyli 1 mln zł dla Polikliniki i obiektów przy ul. Sulechowskiej. To jest razem 10 mln zł i o te 10 mln zł zostanie zwiększona wartość kredytu. Ze względu na to, że do tej pory nie było wykorzystane 13,4 mln zł kredytu, który Państwo uchwaliliście jeszcze w grudniu ubiegłego roku, to dochodzi obecne 10 mln zł. Razem to daje 23,4 mln zł – wyjaśniał wiceprezydent. Obie uchwały, które dziś były procedowanie, zostały przegłosowane. Za zaciągnięciem dodatkowego kredytu było 19 radnych a czterech wstrzymało się od głosu.
PODZIEL SIĘ

5 KOMENTARZE

 1. Polityka głupoty pełną parą. A kto to jest radny? Stworzył coś, jest jakimś człowiek co coś w życiu osiągnął, a może jakim wyśmienitym biznesmenem? Jak to jest, że firmy wolą być w Nowej Soli niż w Zielonej.
  Jak to jest, że jak firma chce wynająć chale w Zielonej, która i tak stoi pusta to cena jej wynajęcia to kosmos.
  Zamiast ściągać biznes do miasta ten prawdziwy, to się skupiamy na sklepach z ciuszkami i kolejnymi butikami z zegarkami. W czasie kryzysu nie podnosi się podatków, nie stwarza się nowych a wręcz odwrotnie.
  System w Polsce jest chory. Ludzie obudźcie się, Prezydenci, Radni, Posłowie to zwykli ludzie nie bogowie, nawet nie nasi szefowie. To oni są, dla nas a nie my, dla nich. My społeczeństwo musi wymagać i żądać jak i również karać. I na koniec. Jak myślicie, kto będzie spłacał dług nie do spłacenia?

 2. Długi powieszają, a cięć nie nie robią. Pracownicy ośrodków CRS, kulturalnych i inni ze spółek miejskich którzy nie pracują w wyniku pandemii dostają 100% wypłaty. Ja pracuje w prywatnej firmie w wyniku pandemii firma straciła zlecenia, dostaje 80% wypłaty. Są firmy i prawnicy które wyniki obostrzeń w ogóle nie zarabiają.
  Może wszyscy pójdziemy do budżetówki, a długi to św. Mikołaj spłaci.
  Przypominam pracownicy sektora budżetowego nie płacą podatków.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here