Radni zachęcają: Przyłóż rękę do budżetu

0
139

Radni Koalicji Obywatelskiej nakłaniają, by zielonogórzanie przyłożyli rękę do budżetu. O co chodzi? Ano o to, żeby aktywnie wziąć udział w tworzeniu uchwały dotyczącej budżetu obywatelskiego. Miasto zaproponowało zmiany. My mamy teraz możliwość wpłynąć na kształt tych zmian. A tych jest sporo i nie wszystkie mogą wydawać się dobre…

Tylko drogie inwestycje będą realizowane?

Jedną z bardziej drastycznych zmian będzie zmiana związana z określeniem dolnej i górnej

Radny Adam Urbaniak/ fot. ZielonaNews.pl

granicy kosztu danej inwestycji. Magistrat wprowadza poprawkę na mocy której pod uwagę będą brane projekty, których minimalny koszt wyniesie 200 tys. zł a maksymalny 1 mln zł. O ile górna granica może być zrozumiana, tak ta dolna już nie bardzo. Inwestycje musiałyby być sztucznie pompowane. – Dobrym przykładem jest budka dla jeżyków. Wyobrażacie sobie ile tych budek za te 200 tys. zł można by wybudować? A po co? Skoro samo to zadanie mogłoby się zamknąć w znacznie mniejszej kwocie i nie jego wartość finansowa świadczyła o jego pożyteczności, czy jego innowacyjności.  Ważny był sam pomysł. Stąd jego ograniczenie kwotowe wydaje się podszyte takim lenistwem w urzędzie. Wydajemy duże kwoty, zrobimy siedem inwestycji a nie 70 – przekonywał radny Adam Urbaniak. Zdaniem radnych granica powinna być niższa, np. 10 tys. zł.

Żeby zgłosić projekt najpierw trzeba zyskać poparcie

Radny Dariusz Legutowski/ fot. ZielonaNews.pl

Kolejna zmiana dotyczy możliwości zgłaszania projektów. Teraz ma być tak, że aby projekt mógł zastać zgłoszony do budżetu musiałby zyskać odpowiednią ilość podpisów. – I tak dla inwestycji dotyczących starej Zielonej Góry musi zyskać poparcie 50 osób, a dla dzielnicy Nowe Miasto 15 osób – wyjaśnił radny Dariusz Legutowski. Podkreślał, że o ile sama taka wstępna weryfikacja poparcia projektu jest zasadna, to wątpliwy jest podział. – Jest to pewna preferencja dla dzielnicy. Ale po co to rozgraniczać? Już jest czas by ta integracja dobiegła końca – tłumaczył radny Legutowski. Radny Marcin Pabierowski uważa, że to zdecydowanie zmiana na lepsze:  Jest to zmiana dobra. Bo będzie to pewna weryfikacja – mówił Pabierowski. Zgodnie z nowymi zapisami 20 procent Budżetu Obywatelskiego ma być przeznaczone na inwestycje na ternie dzielnicy Nowe Miasto.

Tylko jeden głos, ale bez weryfikacji PESEL

Zmiany przewidziane są także w sposobie głosowania. W ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkaniec mógł oddać jeden głos na duże zadanie i dwa głosy na małe zadania. Teraz będzie mu przysłuchiwał zaledwie jeden głos. – Moim zdaniem jest to błąd. W ubiegłym roku mieliśmy możliwość głosowania na jedno zadanie duże i dwa mała. To fajnie działało, można było te głosy zbierać, przekonywać ludzi. Oddanie jednego głosu może zabić inicjatywę – mówił Legutowski. A Janusz Rewers podkreślał: Można przecież chcieć poprzeć dwa różne zadania np. budowę placów zabaw, czy budowę chodnika.  Przecież nie tylko jedna rzecz będzie mi się podobać – mówił Rewers. Kontrowersyjne jest także to, że przy oddawaniu głosu nie będzie podawany numer PESEL, a zatem udział w głosowaniu będą mogły wziąć osoby nieletnie i te, które nie mieszkają w Zielonej Górze.

Budżet dla szkół, dla seniorów?

Radny Marcin Pabierowski/ fot. ZielonaNews.pl

Będziemy pytać, czy szkoły będą mogły brać udział w budżecie obywatelskim, bo to trochę wypaczało ten budżet. Chcemy zaproponować promocję budżetu, żeby był promowany przez naszych lokalnych celebrytów. Chcemy oby uwzględniono specjalny budżet dla seniorów. Teraz jest możliwość zadań miękkich, czyli konsultacje, inicjatywy bliskie mieszkańcom i seniorom – wyjaśniał Pabierowski. Proponuje także by sama oprawa budżetu była bardziej przyjazna mieszkańcom. – Strona powinna zawierać pewne informacje na temat tego, ile kosztuje metr kwadratowy chodnika, plac zabaw, żeby byli konsultanci. Możliwość konsultacji np. w specjalnie rozstawionych namiotach – tłumaczył Pabierowski. Nie będzie też podziału na okręgi. Z kolei rozszerzony zostanie zakres możliwych zadań do realizacji. I tak poza projektami inwestycyjnymi do Budżetu Obywatelskiego będzie można zgłosić także tzw. zadania miękkie, czyli np. warsztaty czy szkolenia, wydarzenia kulturalne. Konsultacje na temat tego jak ma wyglądać Budżet Obywatelski potrwają do 16 kwietnia. Każdy może zgłosić uwagi. Na stronie urzędu miasta znajdziecie PROJEKT BUDŻETU OBYWATELSKIEGO.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here