Radni PiS chcą by rondo przy ul. Sienkiewicza miało nazwę Pamięci Ofiar Katynia

3
792
fot. Google Maps

Radni PiS złożyli projekt uchwały dotyczący nazwy ronda przy ul. Sienkiewicza. Chcą by nazywało się Pamięci Ofiar Katynia. Nad uchwała pochylą się radny na wtorkowej sesji rady miasta.

Rondo przy ul. Sienkiewicza rondem Pamięci Ofiar Katynia?

Marek Budniak, Piotr Barczak, Jacek Budziński, Kazimierz Łatwiński, Bożena Ronowicz,  Grażyna Jaskólska, Eleonora Szymkowiak podpisali się pod projektem uchwały dotyczącej nazwy ronda w okolicach wydziału komunikacji. – Celem uchwały jest nadanie rondu w ciągu ulicy Henryka Sienkiewicza nazwy – rondo Pamięci Ofiar Katynia a zarazem uczczenie pamięci wszystkich zamordowanych żołnierzy polskich w 1940 r. przez bolszewickie NKWD – wyjaśniają projektodawcy. Jak przekonują, Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. – W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych – przekonują.  Poniżej publikujemy całość uzasadnienia do uchwały.

Nadanie nazwy rondu nie będzie powodowało dużych skutków finansowych, poza kosztami umiejscowienia tablic z nazwami

UZASADNIENIE

Celem uchwały jest nadanie rondu w ciągu ulicy Henryka Sienkiewicza nazwy – rondo Pamięci Ofiar Katynia a zarazem uczczenie pamięci wszystkich zamordowanych żołnierzy polskich w 1940 r. przez bolszewickie NKWD.

Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Zamordowano także kilkutysięczną grupę funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza(KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych, policjantów i oficerów bez statusu jeńca, osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Wiosną 1940 r. z rozkazu sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Józefa Stalina i na mocy decyzji najwyższych władz państwa sowieckiego, przystąpiono do rozstrzeliwania ich. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku
ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.

W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych .

 

PODZIEL SIĘ

3 KOMENTARZE

  1. Rondo. Nazwa polska welna….kilka polskich pokolen stracilo tu zdrowie.mlodosc iza to dostali psie emerytury.Malo?Tych symboli minionych walk jest sporo.

  2. Uważam za niefortunne czczenie ofiar z Katynia przez nazwanie ich imieniem ronda w mieście. Właściwe jest stawianie obelisków, tablic, krzyża czy np. wydzielenie skweru w parku z jakimś głazem, tablicami informującymi o tej tragedii itp.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here