Radni nadali nazwę rondu przy ul. Zjednoczenia

0
809
fot. ZielonaNews.pl

Rondo przy ul. Zjednoczenia, które powstało na skrzyżowaniu z Trasą Aglomeracyjną, będzie nosić nazwę Mariana Szpakowskiego. O to już w kwietniu zabiegali ludzie kultury. Podczas ostatniej sesji rady miasta, radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały.

Marian Szpakowski należy do wybitnych artystów związanych z Zieloną Górą, którego dokonania pozostawiały trwały ślad w historii polskiej sztuki awangardowej lat powojennych. Zasłynął jako pomysłodawca i główny organizator wystaw i sympozjów “Złotego Grona”, odbywających się w Zielonej Górze w latach 1963-1981. Impreza ta w ciągu kilkunastu lat zgromadziła cale niemalże czołówki polskich plastyków i teoretyków sztuki. Założył i prowadził “Galerię 70” promującą ambitne i poszukujące działania twórcze artystów polskich jak i zagranicznych – czytamy w projekcie uchwały.

Jak przekonywali projektodawcy nadanie takiej nazwy rondu byłoby idealne, zważywszy na to, że od tego ronda, jadąc Trasą Aglomeracyjną, a później ul. Dworcową dojeżdża się do ronda Klema Felchnerowskiego (przy dworcu PKS). – To uznany malarz, przyjaciel Szpakowskiego. Trudno o lepszą symbolikę – od ronda Szpakowskiego do ronda Felchnerowskiego – przekonywał Kozłowski. Leszek Kania, dyrektor BWA, który znał Szpakowskiego osobiście przekonywał, że taka forma upamiętnienia byłaby najlepsza. – Jestem przekonany, że nie chciałby rzeźby, czy pomnika. Był mikrej postury, cierpiał na skoliozę. A nazwa ronda, tym bardziej, że rondo to forma kulista, pasuje idealnie – przekonywał Kania. Jak zapowiadali projektodawcy być może na rondzie stanie także rzeźba zaprojektowana przez Szpakowskiego.

Marian Szpakowski

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here