Przyłączenie prądu do domu w praktyce – krok po kroku

0
53
fot. materiały prasowe

Uzyskanie dostępu do sieci elektroenergetycznej jest jednym z warunków uzyskania zgody na użytkowanie budynku. Tak naprawdę jednak prądu potrzebujesz znacznie wcześniej – przyłączenie prądu do domu okaże się kluczowe w czasie samej budowy. Jakie warunki przyłączenia do sieci obowiązują obecnie? Jak wygląda procedura w praktyce? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

1. Prąd a prąd budowlany

2. Rodzaje przyłączy

3. Przyłącze energetyczne – etapy

Czy przyłączenie prądu do domu wymaga pozwolenia na budowę? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku budowy przyłączy inwestor może skorzystać ze ścieżki zgłoszenia prac lub zrealizować przedsięwzięcie bez zgłoszenia. W pierwszym przypadku należy dokonać zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej wraz z dokumentacją, w drugim – inwestor jest zobowiązany do przygotowania planu sytuacyjnego przyłącza.

Prąd a prąd budowlany

O kwestii wykonania przyłącza do sieci energetycznej zwykle zaczynamy myśleć dość wcześnie, gdyż sama budowa bezsprzecznie wymaga dostępu do energii elektrycznej. W tym kontekście warto poznać temat tak zwanego przyłącza budowlanego.

Jeśli budujący podejmie działania odpowiednio wcześnie, wykonanie przyłącza docelowego pozwoli mu korzystać z prądu już na etapie budowy. Będzie obowiązywała go taryfa budowlana. W momencie, gdy budynek zostanie odebrany, taryfa po prostu zmieni się na zwykłą i nie trzeba będzie modyfikować niczego w zakresie samego przyłącza elektrycznego. Formalności ustalasz zatem raz. W przypadku, gdy przyłącze docelowe nie zostało wykonane, istnieje możliwość wykonania przyłącza tymczasowego.

Rodzaje przyłączy

Na rynku istniej dwa warianty przyłączy:

  • kablowe przyłącze energii elektrycznej – gdy instalacja łączy się z siecią kablem nadziemnym, a miejscem podłączenia jest złącze kablowo-pomiarowe lub kablowe,
  • przyłącze napowietrzne – kiedy w pobliżu budynku przebiega napowietrzna linia energetyczne.

Obecnie drugiego rozwiązania raczej się już nie stosuje, gdyż ryzyko uszkodzenia przez czynniki zewnętrzne jest dość duże.

Przyłącze energetyczne – etapy

Jak w praktyce wygląda procedura związana z przyłączeniem prądu? Przebiega ona w następujących etapach:

  • Złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia się do sieci energetycznej

Uzyskane warunki techniczne przyłączenia do sieci określają między innymi możliwości podłączenia, zakres prac oraz ich szacunkowy koszt.

  • Stworzenie projektu

Projektant wysłany przez zakład energetyczny ustala w porozumieniu z inwestorem, gdzie będzie przebiegało przyłącze i gdzie pojawi się złącze.

  • Budowa przyłącza

W pierwszym etapie tworzy się przyłącze z sieci elektrycznej do skrzynki.

  • Stworzenie wewnętrznej linii zasilającej

Gdy przyłącze poprowadzone jest do granicy działki, inwestor we własnym zakresie wykonuje przyłącze elektryczne do budynku.

  • Podpisanie umowy

W ostatniej fazie następuje odbiór techniczny instalacji i przyłącza, podpisywana jest umowa i montowany licznik. Pozostaje tylko podłączenie prądu i korzystanie z niego.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here