Przy ul. M. Kopernika ma powstać ogród kieszonkowy (ZDJĘCIA)

0
673
fot. ZielonaNews.pl

Ruszyły prace przy skwerze przy ul. Kopernika. Teren ten zostanie zagospodarowany. Będzie to nowe miejsce do odpoczynku w centrum miasta.
Park kieszonkowy w centrum miasta

Na tym terenie zostanie wykonana nawierzchnia wodoprzepuszczalna mineralna, pojawią się nasadzenia zieleni. Zaplanowano także remont istniejącego muru zabytkowego i przygotowanie istniejącego „współczesnego” muru do wykonania muralu (mural będzie zakresem odrębnego opracowania). Zgodnie z informacjami przetargowymi przewidziano m.in. budowę systemu ogrodowego do podlewania zieleni wykorzystującego wodę z rynien z pobliskich budynków wraz z układem zasilania (budowa instalacji elektrycznej) i przelewem awaryjnym z projektowaniem zbiornika retencyjnego do istniejącej kanalizacji ogólnospławnej.

Domki dla ptaków, huśtawki dla dorosłych
Teren zostanie wzbogacony o domki dla ptaków, stojaki na rowery, tor przeszkód, stoły piknikowe, budki lęgowe dla ptaków. Pojawią się także huśtawki dla dorosłych, kosze na śmieci i ławki. Teren od strony ul. Kopernika zostanie ogrodzony.  Za realizacją zadania miasto zapłaci 688 654,6 zł. Wykona ją firma J. Małecka M. Piskorowski Arman Roboty Ziemne z Żar.

Adaptacja miasta do zmian klimatu
Jak czytamy w przetargu realizacja inwestycji ma na celu realizację zadań w zakresie adaptacji miasta do zmian klimatu. Celem przedsięwzięcia jest rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta poprzez system zagospodarowania wód opadowych (działanie mające na celu zatrzymanie retencjonowanie i wykorzystanie wód opadowych), rozwoju zieleni w mieście, tworzenie ogólnodostępnych miejsc wypoczynku i rekreacji.

O zagospodarowanie tego miejsca od dawna zabiegała fundacja Lyada (czytaj więcej: https://www.zielonanews.pl/skwer-w-centrum-miasta-bedzie-zagospodarowany-ale-najpierw-konsultacje-46274/). Wygląda na to, że w najbliższym czasie teren ten znacznie się odmieni. Wykonawca ma na wykonanie inwestycji 70 dni od dnia przekazania terenu budowy.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here