Prywatny akt oskarżenia – przed Tobą zestaw niezbędnych informacji prawnych

0
157
fot. materiały prasowe

Popełnienie przestępstwa wiąże się z rozpoczęciem postępowania karnego składającego się z kilku etapów. W większości przypadków prowadzone jest przez odpowiednie organy takie jak policja oraz prokurator. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy poszkodowany musi stać się głównym oskarżycielem w sprawie i złożyć odpowiednio przygotowany akt. O tym, kiedy go złożyć i jakie warunki powinien spełniać, nieco więcej opowiemy w niniejszym artykule. Czytaj dalej i zobacz, co musisz wiedzieć.

Podstawowe kwestie prawne o prywatnym akcie oskarżenia! Dowiedz się więcej

Zgodnie z literą prawa przestępstwa dzieli się na trzy rodzaje. Jednym z nich są tzw. przestępstwa prywatnoskargowe. Zalicza się do nich m.in. zniesławienie bądź naruszenie nietykalności cielesnej. Tylko ten rodzaj przestępstw może być dochodzony na mocy prywatnego aktu oskarżenia. Oczywiście decydując się na jego złożenie, bardzo ważne jest spełnienie określonych wymagań. Przede wszystkim poszkodowany wnoszący prywatny akt oskarżenia musi zadbać o dochowanie terminu. Zgodnie z wytycznymi poszkodowany, który staje się oskarżycielem ma maksymalnie 3 lata na złożenie aktu. Po upływie tego terminu rozpoczęcie postępowania będzie niemożliwe. Warto jednak zaznaczyć, że w tego typu sprawach nie warto zwlekać. Zbyt późne rozpoczęcie postępowania może wiązać się z pewnymi utrudnieniami. Wymienia się tutaj m.in. problemy z zebraniem dowodów, świadków, a także przeoczeniem istotnych faktów ze względu na upłynięcie zbyt dużo czasu. Warto mieć świadomość, że nawet najmniejsze nieścisłości mogą negatywnie wpłynąć na wydany przez sąd wyrok.

Co powinien zawierać prywatny akt oskarżenia? Zobacz, o czym nie można zapomnieć

Nie przesadzimy, jeśli powiemy, że złożenie prywatnego aktu oskarżenia nie należy do najłatwiejszych. Dokument nie może zawierać choćby najmniejszych błędów. Poszkodowany ma obowiązek ich poprawy w ciągu 7 dni, w przeciwnym wypadku postępowanie sądowe nie zostanie wszczęte. Omówmy zatem, co powinno znaleźć się w składanym akcie? Poza podstawowymi danymi należy dokładnie opisać całe wydarzenie, a także wskazać do złamania, jakiego przepisu doszło. Pamiętaj, że dla sądu kluczowe jest właściwe uzasadnienie oraz wskazanie dowodów potwierdzających zaistniałą sytuację. Nie ulega wątpliwości, że do prawidłowego przygotowania prywatnego aktu oskarżenia niezbędna okazuje się specjalistyczna wiedza. Decydując się na współpracę z adwokatem, zniwelujesz ryzyko najmniejszych błędów. Dodatkowo po przeanalizowaniu całej prawy wskaże, jakie czynności prawne oraz jaka strategia działania będzie najskuteczniejsza. Nieco więcej informacji w tym zakresie znajdziesz pod adresem i-kancelaria.pl. Skorzystanie z pomocy prawnej pozwoli Ci właściwie doprowadzić sprawę do końca, a także przewidzieć możliwe rozwiązania. Nie podejmuj samodzielnych działań bez wcześniejszego przemyślenia i już teraz skorzystaj z dostępnej konsultacji, jaką oferuje Kancelaria Ptak & Wspólnicy!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here