Pranie w odpowiedniej temperaturze – jak dopasować ustawienia pralki do rodzaju materiału?

0
320

Pranie wymaga zastosowania odpowiednich ustawień, aby usunąć z ubrań wszystkie zabrudzenia, a jednocześnie nie uszkodzić struktury tkaniny. W zależności od materiału niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej prędkości wirowania i przede wszystkim prawidłowe dobranie temperatury. Dzięki temu odzież podczas prania nie straci swojego koloru i nie skurczy się, a jednocześnie usunięte zostaną wszystkie plamy i nieprzyjemny zapach z ubrań. Poznanie tajników wybierania odpowiednich programów pozwala na uzyskanie świetnych rezultatów i daje możliwość zachowania świetnego stanu posiadanej odzieży przez bardzo długi czas. W efekcie nie będzie konieczności częstej wymiany garderoby z uwagi na zniszczenie materiałów poprzez stosowanie nieodpowiednich technik prania.

Jaka temperatura prania dla poszczególnych materiałów?

Jednym z kluczowych pytań jest to w jakiej temperaturze prać ubrania, aby nie zniszczyć materiału. Dopasowanie odpowiedniej temperatury wody ma znaczenie przede wszystkim w przypadku delikatnych tkanin. W ich przypadku zbyt wysoka temperatura mogłaby uszkodzić strukturę materiału, a nawet doprowadzić do tego, że odzież zostanie zniszczona.

Temperatura 90 stopni Celsjusza to w wielu pralkach maksymalna, którą można ustawić. Jest polecana przede wszystkim w sytuacji, gdy niezbędne jest usunięcie bardzo poważnych zabrudzeń. Pranie w takiej temperaturze może dotyczyć ręczników, piżam oraz dziecięcych body. Z uwagi na materiał, z którego wykonane są te produkty można zastosować bardzo wysoką temperaturę bez obaw pojawienia się uszkodzeń. Dodatkowo zastosowanie wysokiej temperatury będzie gwarantowało usunięcie wszystkich zabrudzeń.

Temperatura 60 stopni Celsjusza jest zalecana dla obrusów, pościeli, a także ubranek dla dzieci. Wyższa temperatura usunie w łatwiejszy sposób zabrudzenia. Jednocześnie nie doprowadzi do skurczenia odzieży i jej uszkodzenia. Nadal proponowana jest jednak głównie dla grubszych materiałów, które wykazują się bardzo wysoką trwałością.

Temperatura 40 stopni Celsjusza to jedna z najbardziej uniwersalnych wartości. Taka temperatura prania jest najczęściej wybierana do usuwania zabrudzeń z odzieży używanej na co dzień. W tej temperaturze można prać bieliznę, T-shirty, bluzki, koszule, materiały jeansowe, sukienki i wiele innych elementów garderoby. Doskonale oczyszcza zabrudzone ubrania, a także sprawdza się w przypadku włókien syntetycznych. Pranie w niskich temperaturach jest również zalecane dla odzieży, która może farbować. W takim przypadku utrata koloru nie będzie postępowała tak szybko i materiał zachowa swoje właściwości przez długi czas.

Temperatura 30 stopni Celsjusza jest zalecana dla najbardziej delikatnych tkanin jak wełna, jedwab czy materiałów koronkowych. Dzięki niskiej temperaturze nawet najbardziej delikatne tkaniny nie ulegną uszkodzeniu w trakcie prania i będą w stanie zachować swoje właściwości. W przypadku delikatnych materiałów zastosowanie wyższych temperatur może mieć opłakane skutki i bardzo szybko doprowadzić do ich zniszczenia i zużycia.

W niektórych pralkach spotykana jest również temperatura 20 stopni Celsjusza, która jest dedykowana jedynie do prania wełny. W niższych temperaturach włókna są w prawidłowy sposób czyszczone. Jeżeli pralka nie jest jednak wyposażona w taki tryb to z powodzeniem można zastosować opcję 30 stopni Celsjusza.

Jak wybrać odpowiedni program prania?

Znając temperatury dla poszczególnych tkanin można łatwo podzielić ubrania w taki sposób, aby każdy materiał został wyprany w najlepszych do tego warunkach. W nowoczesnych pralkach dostępne są także informacje na temat programów, które są podpisane rodzajem tkanin, do których zostały przeznaczone. Najczęściej spotykane opcje to: bawełna, syntetyczne, zmieszane czy wełna. Dzięki jasnym oznaczeniom programów zdecydowanie łatwiej wybrać opcję, która sprawdzi się przy konkretnych tkaninach. Dzięki temu pranie w odpowiedniej temperaturze nie stanowi już dużego wyzwania i może przebiegać w bardzo komfortowy sposób.

Pralka Electrolux w przypadku wybrania odpowiedniego trybu pracy będzie w stanie samodzielnie dostosować temperaturę, czas prania, a także prędkość wirowania. Dodatkowo w czasie prania nie będzie konieczności dokonywania żadnych zmian, aby móc uzyskać bardzo dobre efekty i usunąć zabrudzenia. Dodatkowo w samej instrukcji urządzenia można znaleźć informację jaką temperaturę prania wybrać dla poszczególnych tkanin. Informacje o tym czy lepiej sprawdzi się niska temperatura czy pranie w wysokiej temperaturze można dodatkowo znaleźć na metkach, które są przypięte do ubrań. Zawierają one wszystkie najważniejsze informacje na temat tego jak powinna wyglądać pielęgnacja tkanin, aby nie doprowadzić do ich uszkodzenia.

Dla uzyskania najlepszych efektów warto przede wszystkim sięgać po nowoczesne pralki Electrolux, które posiadają wiele dodatkowych funkcji, które mogą usprawniać usuwanie zabrudzeń z odzieży. Dodatkowo niektóre z nich są również wyposażone w tryb suszenia, dzięki któremu można dodatkowo bardzo łatwo odprowadzić wilgoć z ubrań.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here