Praca na wysokości – jak ochronić zdrowie pracowników?

0
88
fot. materiały prasowe

Jak twierdzi litera prawa, praca na wysokości to każda praca, którą wykonuje się powyżej jednego metra ponad poziomem podłoża, czyli podłogi lub ziemi. Tutaj jednak obserwujemy jeden haczyk, zupełnie zresztą logiczny. Jeśli ta powierzchnia jest osłonięta do wysokości 1,5 metra pełnymi lub oszklonymi ścianami lub jest wyposażona w stałe konstrukcje i urządzenia chroniące, to przepis ten traci swoją moc. Nawet na znaczących wysokościach. Mając na uwadze, że to właśnie prace na wysokościach są najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa i częstotliwości wypadków, należy zawsze być świadomym w każdym możliwym calu. A przekłada się na to odpowiednia świadomość tego, co robić, czego nie robić i w jakie środki ochrony należy się wyposażyć.

Pracodawca musi stać na straży bezpieczeństwa swoich podwładnych.

O czym należy pamiętać?

Na wysokości pracować mogą tylko pracownicy, którzy mają aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, są po szkoleniu w zakresie BHP oraz zapoznani ze stanowiskiem pracy, a także pozostają wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Co oczywiste, muszą być oni świadomi oceny ryzyka zawodowego. Pracodawca powinien zadbać również o to, aby prace na wysokości były nadzorowane przez wyznaczone osoby trzecie. W zasadzie nikt nie powinien się dziwić, że zadań do wypełnienia jest wiele. Prace na wysokości należą do tych szczególnie niebezpiecznych i to one powodują najpoważniejsze uszczerbki na zdrowiu. Zminimalizowanie zagrożeń jest więc sprawą najwyższej wagi.

Środki ochrony zbiorowej i indywidualnej.

Lina życia to ważny protektor!

Prawa fizyki wywołują nieuchronne efekty. Z przykrymi skutkami upadków z wysokości radzimy sobie jednak poprzez minimalizację zagrożeń. Co przez to rozumieć? Po pierwsze uświadamiamy pracowników. Bez tego ani rusz, ponieważ wpływa to na umiejętne zastosowanie następnych kroków. Po drugie stosujemy środki ochrony zbiorowej i indywidualnej. Wymienić można tu wiele urządzeń. Zacznijmy od podstawy, której nazwa jest niezwykle wymowna. Lina życia to inne określenie na liny asekuracyjne. To prawdopodobnie jeden z ważniejszych protektorów, bo gwarantuje, że rezultat nawet drobnego błędu własnego czy zewnętrznego zostanie zniwelowany pod kątem niebezpieczeństwa. Zastosowanie tychże lin jest ogromne i warto dowiedzieć się o nich więcej. W tym celu odwiedź stronę pod adresem https://strumin.pl/zabezpieczenia-budowlane/lina-zycia/. Sprzęt od firmy Strumin jest zawsze zgodny z normami. Nie sposób nie wspomnieć również o balustradach tymczasowych. Są to stawiane bariery, które zabezpieczają krawędzie budynku. W przypadku ŚOI mówimy o wszelkiej odzieży ochronnej, czyli o kaskach czy też hełmach, rękawiczkach, odpowiednich butach i wielu innych. Ich dobór zależy od okoliczności, a prace na wysokościach dają im spore pole do popisu.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here