Poznaj historię promenady w Świnoujściu!

0
607
fot. materiały prasowe

Długa promenada znajdująca się w centrum Świnoujścia, to jedna z największych atrakcji turystycznych tej nadmorskiej miejscowości. Deptak w rzeczywistości jest przedłużeniem kilku popularnych w kurorcie ulic: Uzdrowiskowej, Powstańców Śląskich i Żeromskiego. Kończy się jednak dopiero po niemieckiej granicy w miejscowości Heringsdorfie. Poznaj jej historię!

Jaka jest historia promenady w Świnoujściu?

Jak dowiedzieć się można z bloga Baltic Spa (https://baltic-spa.pl/pl/promenada-swinoujscie.html), historia powstania promenady w Świnoujściu sięga drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Nie tylko sam deptak reprezentacyjny, ale cała uzdrowiska część Krainy 44 Wysp została zbudowana w odpowiedzi na potrzeby kuracjuszy wywodzących się z wyższych sfer społecznych. Po wojnie ten fragment miasta pozostał w rękach Rosjan. Odgrodzili go specjalnym drewnianym płotem, który można było przejść tylko po okazaniu specjalnej przepustki. Znajdowały się tutaj wtedy liczne sanatoria przeznaczone dla poszkodowanych żołnierzy radzieckich. Polakom udało się odzyskać Świnoujście w całości dopiero w 1956 roku po XX zjeździe KPZR.

Oczywiście pierwotnie świnoujska promenada przebiegała obok plaży, co widać na zdjęciu umocowanym na stojaku rowerowym przy Muszli Koncertowej. Jednak procesy erozyjne oraz coroczny przyrost piasku od połowy XIX wieku sprawiły, że jej położenie w stosunku do wybrzeża nieco się zmieniło. Obecnie deptak ulokowany jest w odległości około 200 metrów od wybrzeża.

Przesunięcie się granic plaży miało również znaczący wpływ na samo położenie głównego deptaka Krainy 44 Wysp. Utracił on swoje walory inhalacyjne, które miały być główną zaletą nadmorskich spacerów po tej alei. Świnoujście od wielu lat stara się jednak odbudować utracone właściwości poprzez budowę dodatkowego, wydmowego odcinka promenady. Spacerując po tej części deptaka w okresie wiosenno-zimowym można liczyć na dodatkowe inhalacje układu oddechowego, które są szczególnie polecane osobom żyjącym na co dzień w większych miastach. To jeden z naturalnych sposobów pomagających skutecznie pozbyć się ciążących w płucach zanieczyszczeń lub smogu. Mimo że aleja obecnie nie biegnie bezpośrednio nad morzem, ma wiele innych atutów, dzięki którym można przyjemnie spędzić tutaj czas.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here