Potrącenie pieszego przy ul. Wrocławskiej. Mężczyzna był pijany

0
625
fot. materiały prasowe

Dzisiaj rano na ulicy Wrocławskiej w  Zielonej Górze doszło do potrącenia pieszego. Jak się okazało mężczyzna był nietrzeźwy. – Nagle wtargnął na jezdnię w miejscu niedozwolonym i wpadł pod prawidłowo jadący samochód marki Skoda – informuje Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. I apeluje o ostrożność.
Potrącenie przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze

Pieszy został zabrany do szpitala, a badanie wykazało, że ma w organizmie 2 promile alkoholu. – Od początku października w zielonogórskim powiecie doszło do 7 wypadków z udziałem pieszych (jedna z osób potrąconych poniosła śmierć) oraz 4 kolizji. Sprawcami zdarzeń w 4 przypadkach byli piesi, a w 7 kierujący pojazdami – wyjaśnia M. Barska.

Przyczyny tych zdarzeń to:
– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych,
– niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,
– siedzenie, stanie na jezdni,
– nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu

Zielonogórscy policjanci od wielu lat działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. – Prowadzone są zarówno działania na drogach powiatu, jak również wielokrotnie z zarządcami dróg konsultowane są zmiany w infrastrukturze ścieżek rowerowych czy przejść dla pieszych. Jednak wciąż największe znaczenie ma zachowanie samych uczestników ruchu drogowego. Znajomość przepisów, zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu, a także życzliwość i uprzejmość są najważniejszymi czynnikami zapobiegającymi kolizjom i wypadkom – tłumaczy rzeczniczka policji.

Policja przypomina
Kierujący pojazdami samochodowymi:
·        mają obowiązek zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (dotyczy również przejazdów dla rowerzystów)
·        nie mogą omijać innych pojazdów, które zatrzymały się żeby przypuścić pieszych i rowerzystów;
·        nie mogą rozpoczynać i kontynuować manewru wyprzedzania przed tymi miejscami;
·        muszą zachować szczególną ostrożność wykonując manewr skrętu na skrzyżowaniach gdzie jezdnia krzyżuje się z przejściem dla pieszych i ścieżką rowerową;
·        muszą pamiętać, że rowerzystom zezwolono wyprzedzać wolno jadące pojazdy, z prawej ich strony.

Piesi:
·        nie mogą przechodzić przez drogę w miejscach poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych;
·        mają obowiązek poruszać się chodnikiem – a w przypadku jego braku – poboczem drogi po jej lewej stronie;
·        nie mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów;
·        mają obowiązek przed wejściem na jezdnię upewnić się czy mogą bezpiecznie przejść i nie spowodują zagrożenia w ruchu drogowym;

Przypominamy również pieszym, że warto mieć na ubraniu elementy odblaskowe zwiększające widoczność. Badania wskazują, że element odblaskowy co najmniej 10-krotnie zwiększa dystans z jakiego kierujący samochodem jest w stanie zauważyć pieszego – dając mu również więcej czasu na reakcję.
Pamiętajmy że w zderzeniu z samochodem pieszy ma dużo mniejsze szanse!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here