Potrącenie na przejściu dla pieszych. Policja zapowiada kontrole

0
727
Fot. Lubuska Policja

Dzisiaj rano doszło do potrącenia w rejonie skrzyżowania ulic Wyszyńskiego i Wiśniowej. Zielonogórska policja prosi o ostrożność.

 

Dziś rano 40-letni kierowca skręcając z ulicy Wyszyńskiego w ulicę Wiśniową, na wyznaczonym przejściu, potrącił przechodzącego tamtędy mężczyznę, który nieprzytomny z urazem głowy został odwieziony do szpitala.

-Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy i wyjaśniają wszystkie okoliczności wypadku – informuje policja.

Fot. Lubuska Policja

To jednak nie jedyne zdarzenia z udziałem pieszych w ostatnim czasie. – W minioną sobotę (25.11) w Sulechowie przy ulicy niepodległości, kierujący Peugeotem 45-letni mężczyzna, nie zachował należytej ostrożności i na wyznaczonym przejściu dla pieszych potrącił 64-latka. Pieszy ze złamaną nogą trafił do szpitala – informuje policja.

 

W związku z tym, że okres jesienno – zimowy to czas trudny dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, zielonogórscy policjanci zaplanowali działania aby poprawić bezpieczeństwo osób pieszych.- Pierwsze kontrole w ramach tych działań już jutro (28.11) zapowiada policja.

Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a w zwłaszcza:

 

nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych,

nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,

niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej lub osoby niepełnosprawnej używającej specjalnego znaku.

Policjanci zwrócą także uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych:

 

przebieganie przez jezdnię,

przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym są urządzenia zabezpieczające,

przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi,

wchodzenie na jezdnie bezpośrednio pod jadący pojazd,

niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że poruszą się oni po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku,

naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza,

naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi,

Bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego z nas, a odpowiedzialne zachowanie pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji!

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here