Porównanie szczoteczki elektrycznej i sonicznej

2
264
fot. materiały prasowe

Jak pokazują badania, zęby naszych rodaków znajdują się w bardzo kiepskim stanie. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, nawet 90% dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę, natomiast u osób dorosłych odsetek ten jest jeszcze wyższy. Z czego wynikają te wszystkie kłopoty? Głównie z niewłaściwej higieny jamy ustnej, oraz korzystania podczas codziennej pielęgnacji z nieodpowiednich artykułów.

Jeśli znajdujesz się w grupie osób, którym zależy na zachowaniu w odpowiedniej kondycji zębów i dziąseł, z pewnością zastanawiasz się, jakiego typu produkty należy zatem wykorzystywać do mycia jamy ustnej na co dzień. Otóż przez stomatologów najbardziej rekomendowane są obecnie szczoteczki elektryczne i soniczne. Dlaczego uważa się je za skuteczniejsze od szczoteczek manualnych i czym się od siebie różnią? Zapraszamy do lektury niniejszego tekstu.

Dlaczego szczoteczka elektryczna zamiast manualnej?

Podstawą do zachowania jamy ustnej w odpowiedniej kondycji jest oczywiście przede wszystkim regularność – zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, a ponadto uzupełniać ten proces nitkowaniem, które powinno odbywać się chociażby raz na dobę. Niestety, czasem również regularność bywa niewystarczająca. Zdarza się tak głównie w wypadku, gdy szczotkujemy swoje zęby zbyt krótko, mało uważnie, oraz za pomocą nieodpowiedniej techniki. Jeśli mamy problemy z właściwym wykonywaniem tej czynności, szczoteczki elektryczne okażą się dla nas z pewnością rozwiązaniem wprost idealnym.

Na ich korzyść w stosunku do szczoteczek manualnych przemawia kilka rzeczy. Pierwszą z nich stanowi fakt, że korzystając ze szczoteczki elektrycznej, nie musimy się martwić o zachowanie odpowiedniej techniki mycia – szczoteczki całą pracę wykonują bowiem za nas, a nasza rola ogranicza się jedynie do prowadzenia ich wzdłuż linii dziąseł. Kolejny niewątpliwy atut szczoteczek elektrycznych w stosunku do manualnych to automatyczne odmierzanie czasu – urządzenia te posiadają zainstalowane timery, które wyręczają nas w odmierzaniu zalecanych przez stomatologów dwóch minut szczotkowania.

Trzecią różnicę stanowi prędkość pracy. Podczas gdy szczoteczką manualną w ciągu minuty jesteśmy w stanie wykonać około 200 ruchów, przy pomocy szczoteczki elektrycznej możemy wykonać tych ruchów kilkadziesiąt razy więcej, znacznie tym samym zwiększając jakość naszego czyszczenia. Po stronie plusów szczoteczek elektrycznych w stosunku do ich manualnych odpowiedników możemy z pewnością odnotować także fakt, że urządzenia te wyposażone są często w wiele trybów pracy, funkcji i udogodnień, które sprawiają, że z łatwością możemy dopasować ich pracę do własnych potrzeb.

Którą szczoteczkę wybrać?

Która szczoteczka jest zatem lepsza? Elektryczna czy soniczna? Otóż nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Można zajrzeć też na specjalistyczną stronę z recenzjami i testami urządzeń, która znajdziemy pod adresem https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl Wprawdzie większą prędkością pracy charakteryzują się urządzenia soniczne i to one są obecnie uważane za najbardziej zaawansowane artykuły do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, jednak szczoteczki rotacyjne również cechują się wysoką skutecznością i cieszą się wśród konsumentów bardzo dużą popularnością.

Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być podyktowany głównie indywidualnymi preferencjami i zapotrzebowaniem. Wszystko zależy od tego, który sposób pracy, i które wyprofilowanie główki czyszczącej bardziej wpasowuje się w nasze oczekiwania. Niezależnie jednak od tego, który rodzaj szczoteczki elektrycznej wybierzemy, z pewnością zapewni nam ona znacznie lepsze standardy czyszczenia niż klasyczna szczoteczka manualna.

Jakie są różnice pomiędzy szczoteczką elektryczną a soniczną?

Wiemy już, że najlepiej podczas codziennego mycia korzystać ze szczoteczek elektrycznych. Warto się jednak także zastanowić, jakiego typu urządzenia mamy do dyspozycji. Otóż w sklepach znajdziemy zarówno standardowe szczoteczki elektryczne, zwane inaczej rotacyjnymi, jak i szczoteczki soniczne. Różnice pomiędzy oboma typami urządzeń są dość znaczące.

Pierwsza z nich to szybkość pracy. Szczoteczki elektryczne ścierają codzienne osady w sposób mechaniczny, używając do tego ruchów rotacyjnych bądź rotacyjno-pulsacyjnych. W ciągu minuty są one w stanie wykonywać około 8800 obrotów oraz 40 000 pulsacji. Taka szybkość jest imponująca i znacznie większa niż ta, którą jesteśmy w stanie osiągnąć przy pomocy szczoteczek manualnych, jednak nie może równać się z prędkością pracy oferowaną przez urządzenia soniczne, które są w stanie wykonywać nawet 96 000 ruchów sonicznych na minutę, a do tego „wymiatają” bakterie w sposób najbardziej obecnie rekomendowany przez stomatologów.

Oba modele różnią się także od siebie sposobem eliminowania z jamy ustnej bakterii. Jak podkreślono wyżej, szczoteczki elektryczne usuwają drobnoustroje przy pomocy ruchów mechanicznych, natomiast te soniczne działają z wykorzystaniem fal dźwiękowych, które do spółki z wodą i pastą do zębów wytwarzają w jamie ustnej mikrobąbelki, niezwykle precyzyjnie docierające do wszelkich newralgicznych obszarów i redukujące ilość zalegającej w nich płytki nazębnej.

Ostatnią istotną i przy okazji dającą się dostrzec na pierwszy rzut oka różnicą jest rodzaj główki czyszczącej. Szczoteczki elektryczne rotacyjne posiadają okrągłą główkę, która może przywodzić na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny. Jej wyprofilowanie pozwala otoczyć zęba ze wszystkich stron, i tym samym bardzo skutecznie usunąć bakterie z każdej jego powierzchni. Szczoteczki soniczne wyposażono z kolei w główki o opływowym kształcie, podobnym do tego znanego nam z klasycznych szczoteczek manualnych. Taka konstrukcja pozwala na efektywne, bezinwazyjne i wygodne czyszczenie, a także umożliwia lepszy masaż dziąseł.

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

  1. Za czasow wstretnej komuny do stomatologa chodzilismy za darmo . Dzis za taka wizyte trzeba zaplacic co najmiej stowe ,a jest to dniowka niejednego pracujacego .!!!!

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here