Poradnia osteoporozy – kto i kiedy powinien się do niej zgłosić?

0
234
fot. materiały prasowe

Osteoporoza to choroba, z którą nie ma żartów. Niestety jest to też schorzenie, które zdecydowanie jest jednym z najpopularniejszych u osób w wieku średnim i starszych. Na osteoporozę zapadają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dużo częściej mówi się o paniach, ponieważ wskazuje się jako przyczynę menopauzę i to, że po niej następuje znacznie zmniejszenie poziomu estrogenu, który między innymi właśnie chroni kości. Jednak prawda jest taka, że choroba w takim samym stopniu dotyka mężczyzn.

Poradnia osteoporozy

Poradnia osteoporozy (Warszawa to lokalizacja, w której są takie placówki) to miejsce, często odwiedzane w przypadku podejrzenia, że niestety i nas prawdopodobnie dosięgnął problem, a wiedza o nim zazwyczaj pojawia się w momencie wyników badań ogólnych, na które może skierować lekarz rodzinny.

Ważną informacją jest także to, że osteoporoza może dotknąć także osoby młodsze, szczególnie te, które przez dłuższy czas stosują lub stosowały leki steroidowe. Dlatego też podczas ich brania również należy poprosić o skierowanie na odpowiednie badania.

Osteoporoza – skutki choroby

Osteoporoza to w skrócie mówiąc to zmniejszenie się masy kości i powstanie zmian w jej mikrobudowie. Jednym słowem, kość ma dużo mniejszą gęstość, a tym samym reaguje dużo gorzej na obciążenia i urazy, doprowadzając do złamań. Chorując na osteoporozę, nawet zwykłe potknięcie jest dużo większym ryzykiem złamania kości, niż ma to miejsce w przypadku osób zdrowych. Niestety zazwyczaj dopiero wtedy poradnia osteoporozy Warszawa jest odwiedzana. A to oznacza już olbrzymie zmiany wewnątrz masy kostnej. Złamania, jak i ogólne problemy kostne, to prosta droga do ostrych zmian reumatologicznych, a także bólów kręgosłupa i nie tylko.

Pomijając sam fakt problemów przy złamaniu ogólnie, należy też pamiętać o konsekwencjach złamań konkretnie szyjki kości udowej. Niestety te według statystyk są one wyjątkowo niebezpieczne. 20-30% pacjentów po takim urazie umiera w przeciągu następnego roku.

Leczenie w poradni osteoporozy

Dobrą informacją jest to, że osteoporozę można zarówno leczyć, jak i nawet wcześniej stosować odpowiednią profilaktykę, szczególnie jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka lub już powstały mniejsze zmiany. Ważne jest odpowiednie przyjmowanie w witaminy D3 oraz wapnia. Na wielu stronach można znaleźć podpowiedzi jak pomóc sobie w optymalnym ich dostarczaniu. Ponadto w leczeniu osteoporozy oraz reumatyzmu, środki te także są przypisywane i stanowią jedną z podstaw, jaką poradnia osteoporozy Warszawa zaproponuje na każdym etapie leczenia farmakologicznego.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here