Ponad 350 mln zł na budowę obwodnicy zachodniej, drogi od Pomorska do Sulechowa oraz most w Pomorsku

0
1241
fot. ZielonaNews.pl/ zdjęcie poglądowe

Udało się poukładać wszystkie klocki w całość i 358 mln zł udało się pozyskać z różnych źródeł – mówił 3 stycznia podczas konferencji prasowej prezydent Janusz Kubicki. Pieniądze mają zostać przeznaczone na budowę zachodniej obwodnicy miasta, drogę od Pomorska do Sulechowa oraz most w Pomorsku.

 

Inwestycje drogowo w Lubuskiem

Obwodnica zachodnia będzie omijać Czerwieńsk, Płoty i Przylep. W ramach inwestycji zostanie także wybudowany most w Pomorsku, a MON przekaże 100 mln zł na budowę drogi od Pomorska do Sulechowa. O tym, że powstanie most w Pomorsku wraz z budową drogi mówiło się już kilka lat temu. Pojawiły się obawy, że wówczas tranzyt zostanie przekierowany na Łężyce. Postanowiono podjąć kroki by temu zapobiec.  I tak między innymi magistrat od 2019 roku prowadziło prace koncepcyjne nad skomunikowaniem mostu w Pomorsku z węzłem na S3 w Sulechowie oraz Trasą Północną w Zielonej Górze. W 2021 przekazano 63 mln zł na budowę Obwodnicy Zachodniej (czytaj więcej: Obwodnica zachodnia). A później kwota ta na skutek rozmów została zwiększona do 78 mln zł. W grudniu 2021 roku MON potwierdził możliwość finansowania odcinka Pomorsko-Sulechów (taki warunek postawił Zarząd Województwa. Dzięki jego spełnieniu „dorzuci” do budowy obwodnicy 15 mln zł). Koniec końców ogromna inwestycja drogowa za ponad 350 mln zł ma być zrealizowana w najbliższych latach.

–> Kto wie co to jest mem internetowy ręka w górę

Jakie są koszty przedsięwzięcia i ich sposób finansowania?

  • droga od Pomorska do Sulechowa, koszt 130 mln zł (finansuje MON)
  • most w Pomorsku z najazdami łączącymi drogi istniejące to koszt ok 118 mln zł finansowany w 80 procent za środków rządowych
  • obwodnica zachodnia to koszt 110 mln zł w podziale na następujące źródła finansowania:
  • Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027: 78 mln zł
  • Program Fundusze Europejskie Województwa Lubuskiego 2021-2027: 15 mln zł
  • wkład własny miasta Zielona Góra 17 mln zł

Poniżej znajdzie prezentację urzędu miasta.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here