Ponad 2 tys. e-zwolnień w ciągu jednego dnia wystawiono w Zielonej Górze

0
532

Niemal 11 tys. w weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i ponad 100 tys. we wtorek – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich w kraju. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę. W Lubuskiem jedynie w poniedziałek wystawiono prawie 3,5 tysiąca e-ZLA!

Od 1 grudnia papierowe zwolnienia lekarskie przeszły do historii. Zastąpiły je zwolnienia elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– W pierwszy weekend obowiązywania nowego prawa, tj. 1 i 2 grudnia, lekarze w całej Polsce wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA., z czego niemal 3,5 tys. w woj. lubuskim (1 345 w Gorzowie Wlkp. i 2 043 w Zielonej Górze). Tym samym osiągnięty został pułap średniej liczby wystawionych zwolnień w dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań. Z tym, że wówczas w granicach 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe – wyjaśnia Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

W poniedziałek najwięcej elektronicznych zwolnień wpłynęło z oddziału ZUS w Gdańsku (ponad 7,6 tys.) oraz Krakowie (ok. 6,5 tys.). W całym kraju papierowych zaświadczeń wystawiono jedynie 161, z czego zaledwie 9 w woj. lubuskim (stan na 3 grudnia). Lekarze, którzy wystawili zwolnienie w  formie papierowej mogą spodziewać się kontaktu ze strony ZUS w celu wyjaśnienia sytuacji.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokłada wszelkich starań, aby w tych pierwszych dniach pomóc lekarzom przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas – zapewnia A. Muchowska.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here