„Pomocy usycham. Proszę podlej mnie”. Kartki pojawiły się na młodych drzewach w mieście (ZDJĘCIA)

1
896
fot. ZielonaNews.pl

Kartki z treścią „Pomocy usycham. Proszę podlej mnie” pojawiły się na młodych drzewach w mieście. Te młode drzewa zostały posadzone przez prywatną firmę w ramach nasadzeń kompensacyjnych, ale nie są odpowiednio pielęgnowane.  Mieszkańcy chcą je ratować i podlewać na własną rękę. 
Młode drzewa w mieście sadziła prywatna firma

Prywatna firma wycięła 1500 drzew pod budowę fabryki i zobowiązana została do posadzenia 1500 drzew w innym miejscu. Pierwsze drzewa zostały posadzone jesienią ubiegłego roku, kolejne późną wiosną tego roku. Po uzgodnieniu z miastem zdecydowano, że drzewa będą sadzone na działkach miejskich. – Drzewa miały być pielęgnowane przez trzy lata – wyjaśniła nam Agnieszka Kochańska, miejski ogrodnik.
Jednak firma nie wystarczająco dbała o te nowe nasadzenia. Miasto kilkukrotnie monitowało w tej sprawie. – Wielokrotnie prosiliśmy, żeby firma dbała o te drzewa. Teraz zostało wysłane także oficjalne pismo – wyjaśnia Kochańska. A ZGK na własną rękę podlewał kilkukrotnie młode drzewa (mimo, że nie ma takiego obowiązku). Jednak to w gestii prywatnej firmy leży by dbać o nasadzenia. – Miasto nie może inwestować w inwestycję osób prywatnych drzew. Za to odpowiada prywatna firma, która musi wywiązać się z decyzji administracyjnej, inaczej nałożone na nią zostaną wysokie kary – tłumaczy Kochańska. I dodaje: Do obowiązku firmy należy utrzymanie tych drzew przy życiu przez trzy lata. I po tych trzech latach będzie sprawdzane żywotności i jeśli jakieś drzewo się nie przyjmie to firma zapłaci wysoką karę, która zostanie wpłacona do budżetu miasta. Z tych pieniędzy zostanie posadzona roślinność w mieście. 

Drzewa zostaną podlane
fot. ZielonaNews.pl

Na Facebooku część mieszkańców planuje podlewać drzewa na własną rękę. Mamy jednak dobrą wiadomość. Jak udało się ustalić A. Kochańskiej jutro i pojutrze drzewa będą podlewane. A. Kochańska podkreśla także, że podlewanie drzew nie jest prostą sprawą. Bo każde takie drzewo potrzebuje przynajmniej 70 litrów wody. – Podlewanie trzeba robić umiejętnie. Nie można podlewać drzew codziennie. Powinno się je podlewać raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie. Ale dużą ilością wody. Takie jedno młode drzewo, potrzebuje na jedno podlanie minimum 70 litrów wody.  Dzięki temu, że się wleje dużą ilość wody i ta woda przesiąknie do bryły korzeniowej, głęboko, korzenie rosną w dół. A jeśli będą dostawać małe ilości wody codziennie, to część tej wody odparuje, nie przesiąknie głęboko, bo będzie jej za mało i nie będą mogły się rozwijać korzenie na dole bryły korzeniowej i będą obumierać. My jak podlewamy drzewo to dostaje ono 100 litrów wody na jedno podlanie. I wtedy ta woda jest zmagazynowana w dolnych częściach gleby – tłumaczy miejski ogrodnik. I dodaje: Bardzo ważne jest umiejętne podlewanie.

W sprawie pielęgnacji drzew wysłaliśmy także zapytania do biura prasowego firmy. Czekamy na odpowiedź.

Sprawdźmy, czy rzeczywiście jest sucho
ZGK przestrzega także, że zanim zaczniemy podlewać drzewa należy sprawdzić, czy mają rzeczywiście sucho. Wystarczy ściągnąć pierwszą warstwę np. kory i dotknąć czy ziemia jest wilgotna. Jeżeli tak, to wszystko jest ok. Jeżeli nie, to można je podlać – tłumaczy Agnieszka Miszon z ZGK. I zachęca by dzwonić lub pisać do ZGK jeśli widzimy usychające drzewa.

Suche drzewa latem. Co to znaczy?

ZGK przestrzega, że to, że usychają liście na drzewach, nie świadczy o tym, że drzewo umiera. Jak się okazuje to nie jest wcale zły objaw, a sposób, w jaki drzewa radzą sobie z upałem. – Ograniczają tylko parowanie wody poprzez liście. Dlatego najpierw je zwijają, żeby ograniczyć powierzchnię parowania, a w sytuacjach ekstremalnych nawet zrzucają – wyjaśnia ZGK. Warto wiedzieć, że dojrzałe drzewa potrafią lepiej radzić sobie z upałami, ponieważ ich korzenie są już tak rozwinięte, że dosięgają wód gruntowych. Młode drzewa, nawet jeśli są bez liście, nie oznacza, że uschły. – One tak sobie radzą z upałami Gdy temperatura trochę odpuści, zregenerują się – wyjaśnia ZGK.

 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Wyciąć drzewa otruc rzekę oraz glebę.
    Jest dobrze. Przyjdą czasy, że sami na wzajem się zjecie.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here