Policyjny pies Afgan patroluje miasto

0
214
fot. KMP Zielona Góra

W policji zielonogórskiej oprócz policjantek i policjantów służbę pełni także 8 czworonożnych funkcjonariuszy. Wraz ze swoimi przewodnikami można ich spotkać na patrolach czy zabezpieczeniach imprez. Wczoraj na patrolu między innymi na deptaku, dworcu PKP i Wagmostawie był AFGAN w towarzystwie swojego przewodnika i policjanta ogniwa patrolowo-interwencyjnego.

Policyjne psy są dla policjantów przewodników wspaniałymi partnerami w czasie służby. Więź jaka rodzi się między psem a przewodnikiem decyduje o skuteczności ich wspólnych działań w pościgu, w akcji poszukiwawczej czy w poszukiwaniu narkotyków lub materiałów wybuchowych. Zielonogórska komenda ma obecnie do dyspozycji 8 psów, 5 z nich to psy patrolowo-tropiące , dwa są specjalnie wyszkolone do wyszukiwania narkotyków i jeden do wyszukiwania materiałów wybuchowych.

Policyjne psy patrolowo-tropiące często możemy spotkać na patrolach z policjantami, ale również podczas zabezpieczeń imprez masowych takich jak mecze, czy koncerty plenerowe. To właśnie te psy wykorzystywane są również podczas działań poszukiwawczych – jak ostatnio podczas nocnych poszukiwań zaginionego mężczyzny.

Wczoraj w patrol między innymi po zielonogórskim deptaku, dworcu PKP i Wagmostawie wyszedł AFGAN wraz ze swoim przewodnikiem aspirantem sztabowym Mariuszem Filipowskim i posterunkowym Dawidem  Wojcieszakiem.  AFGAN to już doświadczony 8-letni owczarek niemiecki.

Nie każdy pies może służyć w policyjnych szeregach. Psy przywożone przez hodowców na egzaminy do Sułkowic muszą mieć specjalne predyspozycje, nie mogą bać się hałasu, muszą mieć odpowiedni poziom agresji, reagować na polecenia. Kiedy oglądamy pokazy szybkości i siły policyjnych psów, to widać że żaden przestępca nie ma z nimi szans – lepiej niech wykona polecenia policjanta i nie ryzykuje spotkania z potężnymi szczękami niemieckiego owczarka.

Źródło: KMP Zielona Góra

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here