Policyjne kontrole przy ul. Batorego, Wrocławskiej i w Starym Kisielinie (ZDJĘCIA)

0
4066
fot. Lubuska Policja

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili dzisiaj działania „Trzeźwy Kierowca” na ulicy Batorego, Wrocławskiej i w dzielnicy Stary Kisielin. – Kolejny raz okazało się, że prowadzona od kilku lat akcja przynosi zamierzone efekty. Dzisiaj nie zatrzymano żadnej osoby po alkoholu – informuje Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. 

Kontrole policyjne. Kierowcy są wyrozumiali
To nie pierwsza akcja policji, która ma na celu sprawdzenie trzeźwości kierowców. – Te kontrole spotykają się z dużym zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci dbają aby Zielona Góra była bezpiecznym miastem, wolnym o patologii jaką jest kierowanie po alkoholu. Takie działania są podejmowane nie tylko na terenie miasta, ale także powiatu zielonogórskiego m.in. w Sulechowie, Czerwieńsku, Świdnicy, Kargowej, Trzebiechowie czy Babimoście – informuje M. Stanisławska. 

Coraz mniej osób wsiada „pod wpływem”
Prowadzone już od kilku lat na drogach powiatu zielonogórskiego działania związane z masowym kontrolowaniem stanu trzeźwości spowodowały, że coraz mniej osób decyduje się wsiąść za kierownicę po alkoholu. – Tak było także podczas dzisiejszych działań, kiedy to wszyscy spośród prawie 650 skontrolowanych kierujących byli trzeźwi. Taki wynik najbardziej satysfakcjonuje policjantów, bo pokazuje, że ta forma prewencji jest skuteczna i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej – zapewnia rzeczniczka policji. 

Policja zachęca, by wszystkie osoby, które spożywały dzień wcześniej alkohol i nie wiedzą czy mogą już wsiąść za kierownicę, do skorzystania z możliwości sprawdzenia obecności alkoholu w organizmie. – W każdej jednostce policji dostępne jest urządzenie Alcoblow, które wskaże czy w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Badanie takie można wykonać bezpłatnie i anonimowo. Zachęcamy do korzystania z tej możliwości – informuje M. Stanisławska. 

 

Policja przypomina

Konsekwencje takich zachowań jak jazda po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu popełnia wykroczenie, za które zgodnie z artykułem 87 kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu – do 30 dni – lub kara grzywny od 50 złotych do 5000 złotych. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Natomiast kierujący będący w stanie nietrzeźwości otrzymuje obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. O ostatecznym wymiarze kary zawsze decyduje sąd.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here