Policja w kilka dni zatrzymała sześciu pijanych kierowców

0
195
fot. KMP Zielona Góra

Zielonogórscy policjanci niemal codziennie zatrzymują kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub odurzonych narkotykami. Od piątku do wczoraj  zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących i jednego pod wpływem narkotyków. – Mimo zwiększenia kar wciąż znajdują się nieodpowiedzialni, którzy pod wpływem alkoholu decydują się kierować samochodami i stwarzają tym samym zagrożenie w ruchu drogowymkomentuje Małgorzata Barska, rzeczniczka zielonogórskiej policji. 

Policja od lat prowadzi działania przeciwko pijanym kierowcom na drogach.  –  Niestety mimo wzmożonych kontroli, zaostrzenia kar wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków – wyjaśnia M. Barska. 

  W czasie pięciu dni policjanci zatrzymali sześciu nietrzeźwych kierujących samochodami, jednego pod wpływem narkotyków. – W każdym tygodniu zatrzymywane są również osoby, które kierują pojazdami mimo cofnięcia im uprawnień – jak zatrzymany w piątek w Mozowie kierujący Mazdą 32-latek zatrzymany przez policjantów SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. Również policjanci SPPP zatrzymali w Zielonej Górze na ul.Jaskółczej kierującego samochodem ciężarowym marki Ford 28-latka pod wpływem amfetaminy – informuje rzeczniczka policji. 

Najbardziej niebezpieczne jest to, że zatrzymywani nietrzeźwi kierujący to często osoby, które mają w organizmie ponad 1,5 promila – taka ilość alkoholu znacznie ogranicza możliwości percepcyjne kierowcy i opóźnia jego reakcje na to co się dzieje na drodze.-  Niemal 1,5 promila miał zatrzymany w Sulechowie w niedzielne południe przez dzielnicowych PP Trzebiechów kierujący Fordem Mondeo, a ponad 1,7 promila miał w organizmie zatrzymany przez policjantów WRD w sobotę w Zielonej Górze kierujący Volkswagenem. Zatrzymany wczoraj przez policjantów SPPP na drodze Mozów-Kije 28-latek kierujący VW Caddy nie dość, że miał w organizmie ponad 1,3 promila to jeszcze nie posiada uprawnień do kierowania. – wyjaśnia M. Barska. 

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.  

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here