Policja odpowiada, jak walczyć z “osiedlowymi pijaczkami”

0
641
Designed by Freepik

Osoby spożywające alkohol na osiedlach stanowią dla mieszkańców miasta poważny problem. Jak informowali nas Czytelnicy, osiedlowe pijaczki uprzykrzają życie m.in. mieszkańcom ul. Sucharskiego, os. Łużyckiego, okolic Parku Piastowskiego i skweru obok Carrefoura. Przeciwdziałanie wykroczeniom związanym ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych to jeden z priorytetów funkcjonariuszy podczas patroli policyjnych.

 

W trzy miesiące ukarano 992 osoby

Wczoraj pisaliśmy o zgłoszeniu podczas Rady Miasta problemów mieszkańców os. Pomorskiego z osiedlowymi pijaczkami, którzy uprzykrzają mieszkańcom życie. W odpowiedzi na ten artykuł poinformowaliście nas o wielu miejscach w Zielonej Górze, gdzie podobny problem występuje. Zapytaliśmy Komendę Miejską Policji w Zielonej Górze o działania podejmowane w walce z tego typu zjawiskiem. Jak się okazuje jest to jedno z głównych zadań w patrolach i obchodach. Funkcjonariusze mają obowiązek przeciwdziałać popełnianiu wykroczeń i ujawniania wykroczeń z art. 43 ust 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – czyli spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy (1.07-30.09) policjanci ujawnili 992 takie wykroczenia, a sprawcy zostali ukarani 883 mandatami, 86 pouczeniami, a wobec 23 skierowano wnioski do ukarania do sądu. – Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze zawsze reaguje na wszelkie informacje dotyczące miejsc gdzie naruszony jest porządek publiczny. Wskazane miejsca są kontrolowane i patrolowane, sporządzana jest właściwa dokumentacja. Dzielnicowi odpowiedzialni za dany rejon kontaktują się z zarządcą terenu proponując rozwiązania przeciwdziałające naruszaniu porządku publicznego np. odpowiednie oświetlenie, zlikwidowanie zasłaniającej roślinności, przeniesienie ławek do siedzenia w miejsca odkryte, itp. – informuje Małgorzata Barska rzeczniczka prasowa KMP w Zielonej Górze.

Jak możemy z tym walczyć?

W Polskiej Policji od 2016 roku funkcjonuje specjalny program komputerowy pn. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie każdy obywatel za pośrednictwem Internetu może zaznaczyć miejsce zagrożone, o takich miejscach można również powiadomić swojego dzielnicowego – drogą telefoniczną lub mailową – wszystkie dane adresowe na stronie internetowej KMP w Zielonej Górze. Dodatkowo można również wysłać e-mail do Rzecznika Prasowego.

 

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here