Walka z „obszczymurkami”. Wkurzcie się, wyjdźcie i pomóżcie!

1
1779
fot. Pogrmcy Bazgrołów/ Tutaj szkody oszacowano na 80 tys. zł

Szpecące, nieciekawe i zwyczajnie brzydkie napisy pojawiają się prawie na każdym przystanku autobusowym, murku, czy elewacji budynków publicznych i służbowych. Niedawno pisaliśmy o akcie wandalizmu na murach PWW, galerii sztuki studenckiej znajdującej się na ul. Wiśniowej. Pogromcy Bazgrołów to grupa, która zajmuje się walką z aktami wandalizmu nawołuje zielonogórzan do wspólnej walki z bazgrołami na murach miasta.

Pogromcy Bazgrołów nawołują mieszkańców do działania

Celem akcji, jak i samej działalności grupy jest zamalowanie wulgarnych i bezsensownych napisów i rysunków psujących wizerunek miasta. Nie było jednak łatwo rozpocząć działalności.
– Przez rok się zbroiliśmy, ponieważ wiele formalnych problemów było. Nie można wziąć sobie puszki farby i pomalować prywatnego budynku. Większość z nich to budynki prywatne wspólnot mieszkaniowych. Mieliśmy spotkanie z zarządcami nieruchomości i z panią konserwator zabytków i dopinamy sprawę do końca – informuje nas radny Paweł Wysocki. Pogromcy Bazgrołów nie dokonają tego sami, potrzebują wolontariuszy dla których piękno miasta nie jest obojętne. – Robimy na razie promocje na facebooku, żeby jak najwięcej osób się tym zainteresowało. Żeby się wkurzyli, wyszli i nam pomogli. Niedługo będziemy robić też wielką akcję na deptaku, żeby trafić do jak największej ilości osób. Będziemy starali się pozbyć wszystkich malowideł na starówce. W miejscach, gdzie można to zrobić. Będziemy mieli odpowiednio dobrany kolor farby, tak żeby praktycznie nie było widać śladu po zamalowaniu – dodaje P. Wysocki. Grupa przypomina także, żeby nie przechodzić obojętnie obok bazgrołów, ale robić im zdjęcia i zgłaszać bezpośrednio do Pogromców. Do akcji przyłączył się min. Andrzej Huszcza i prezydent miasta Janusz Kubicki. W akcji mile widziani są również sponsorzy, którzy mogą pokryć koszta farb niezbędnych do zamalowania szpecących rysunków.

To nie grafficiarze to obszczymurki!

Pogromcy systematycznie usuwają napisy z przystanków autobusowych i murów miasta, niestety obszczymurki – jak określają ich pogromcy – systematycznie zostawiają nowe „dzieła”. Czy akcja Pogromców Bazgrołów zniechęci w końcu obszczymurków do zaniechania ich bezsensownych działań? – My podążamy wzorem Krakowa. Pani konserwator zabytków z Krakowa mówiła, że po drugim, trzecim razie obszczymurki odpuszczają po prostu. Mamy nadzieję, że jak pojawi się monitoring to całkowicie to zniknie – mówi radny Wysocki. Dodaje również, że jeśli ktoś zna któregoś z wandali albo złapie go na gorącym uczynku niech zrobi mu zdjęcie. Obszczymurki nie mogą czuć się bezkarni. W planach jest też edukacja młodzieży szkolnej, bo to jednak najczęściej dotyczy młodych ludzi. Z Pogromcami Bazgrołów współpracuje także fundacja Soundcore, która szuka sponsorów na kupno wałków i farby, a także miasto Zielona Góra, która sfinansowała piknik na deptaku.

Chcesz pomóc? Znalazłeś bazgroły? Przyłapałeś wandali? Skontaktuj się z Pogromcami Bazgrołów:
http://pogromcybazgrolow.pl/
zg@pogromcybazgrolow.pl
Pogromcy Bazgrołów – Zielona Góra

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here