Platforma robocza czy rusztowanie – zobacz, co sprawdza się lepiej!

0
2138
platforma-robocza-czy-rusztowanie
fot. materiały prasowe

W branży budowlanej często zdarzają się sytuacje, gdy nie sposób obejść się bez pomocy dodatkowych elementów konstrukcyjnych, które umożliwiłyby pracę na wysokości. W tym przypadku ekipy budowlane do wyboru mają dwa rozwiązania – użycie platform roboczych lub rusztowania. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiązań? O tym przeczytacie w poniższym artykule!

W pracach wykonywanych na dużych wysokościach liczy się nie tylko skuteczność, ale przede wszystkim – bezpieczeństwo. Zgodnie z obowiązującymi wymogami BHP konstrukcje mające na celu utrzymanie ładunków i pracowników na określonej wysokości ponad ziemią powinny być stabilne i solidne. Kategorycznie zabronione jest użytkowanie ich niezgodnie z przeznaczeniem lub niedopełniając wszystkich warunków użytkowania zawartych w instrukcji obsługi. Bez względu czy wybór pada na platformę roboczą czy rusztowanie należy przestrzegać kilku zasad:

 1. Pracując na wysokości należy zastosować dodatkowe środki ochrony indywidualnej (takie jak kask, uprzęże czy szelki).
 2. W celu wykonywania pracy na wysokościach należy posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 metrów oraz aktualne szkolenie BHP, co określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26. września 1997 roku.
 3. Zarówno rusztowania jak i podesty powinny być wyposażone w balustrady na wysokości 1 metra, zapewniające bezpieczeństwo osobom znajdującym się na nich.
 4. Wszystkie narzędzia powinny być zabezpieczone przed upadkiem z wysokości, poprzez przymocowanie ich do pracownika lub do konstrukcji. Upadek z dużej wysokości nawet najdrobniejszego przedmiotu może być bardzo niebezpieczny dla życia osób znajdujących się pod rusztowaniem czy podestem.
 5. Miejsce pracy na wysokościach powinno być zabezpieczone (także poniżej) i np. odgrodzone taśmą.

Bardzo ważne jest także, aby osoba nadzorująca budowę posiadała umiejętności ratownicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W przypadkach wielu prac, zaleca się również dostosowanie charakteru zadań do panujących warunków atmosferycznych, tak aby nie narażać zdrowia i życia pracowników.

Rusztowanie – wady i zalety

rusztowanie-wady-i-zalety
fot. materiały prasowe

 

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań systemowych w przypadku konieczności prac na wysokościach jest zastosowanie rusztowań. Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja, składająca się z metalowych słupów nośnych. Dwa najczęściej wykorzystywane typy rusztowań to rusztowania wolnostojące i przyścienne. Natomiast istnieje jeszcze co najmniej kilka rodzajów tych konstrukcji, np. rusztowania:

 • ramowe;
 • modułowe;
 • systemowe;
 • jezdne;
 • stojakowe.

Każdy z tych typów swoją nazwę bierze od specyfiki budowy lub zastosowania. Rusztowania wykorzystuje się nie tylko w branży budowlanej (przy pracach związanych z budową, malowaniem, elewacją oraz dachem) ale także np. na potrzeby budowy plenerowych, tymczasowych scen czy estrad. Oczywistym plusem i korzyścią jaką daje rozstawienie rusztowania jest możliwość pracy na wysokościach. O ile jego montaż jest prawidłowy, rusztowanie jest stabilne i pozwala na szybkie przemieszczanie się pracowników nawet kilkanaście metrów nad ziemią. Ponadto sama konstrukcja jest lekka, stosunkowo dość łatwo ją przewozić i dostosować do potrzeb. Może być wykorzystywana wielokrotnie.
Wadą rusztowań jest to, iż ich rozstawienie oraz złożenie wymaga precyzji i umiejętności, dlatego zadanie to, można powierzyć wyłącznie wykwalifikowanym monterom, posiadającym konieczne uprawnienia. Natomiast samo użytkowanie, może odbywać się dopiero po odbiorze rusztowania przez kierownika budowy. Odbiór konstrukcji musi być połączony z dokonaniem wpisu w dzienniku budowy oraz przymocowaniem na rusztowaniu tablicy informacyjnej z warunkami użytkowania.

Platforma robocza – kiedy warto ją wybrać?

platforma-robocza-kiedy-warto-ja-wybrac

Alternatywną do metalowej konstrukcji rusztowania jest wykorzystanie podestów i platform roboczych. Do najbardziej popularnych rodzajów należą:

 • podnośniki koszowe;
 • platformy teleskopowe;
 • platformy nożycowe;
 • platformy masztowe;
 • podesty zawieszane na linach.

Gdzie wykorzystuje się platformy robocze? Z uwagi na ich uniwersalność oraz większą mobilność, niż w przypadku rusztowań, platformy robocze wykorzystuje się nie tylko w budownictwie, ale take:

 • w pracach na liniach kolejowych;
 • w portach lotniczych;
 • w bazach wojskowych;
 • we wszelkich pracach związanych z kontrolą i utrzymaniem poprawnego stanu infrastruktury;
 • a także – tak samo jak w przypadku rusztowań – w zadaniach związanych z obsługą imprez masowych.

Jakie są zalety wykorzystania platform roboczych? Przede wszystkim nie wymagają one, pochłaniającego cenny czas oraz siły robocze kilku pracowników – montażu i demontażu. Łatwo je przetransportować oraz ustawić blisko miejsca docelowego. Większość platform roboczych wyposażona jest w mechanizm zdalnego sterowania, przez co mogą bez problemu być obsługiwane przez osobę znajdującą się w koszu. W przeciwieństwie do rusztowań, platformy robocze są bardziej uniwersalne, a ich wysokość można dostosować w dowolnej chwili do potrzeb.

Szukasz platform roboczych? Sprawdź te na: www.lemarpol.com.pl/wozki/platformy-robocze/

Natomiast wybór platformy roboczej nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, np. w przypadku gdy prace na wysokościach mają być prowadzone długo (w jednym miejscu), lepiej skorzystać z możliwości rozstawienia w tym miejscu rusztowania. Należy pamiętać także, iż platformy robocze mają wartości udźwigu maksymalnego – od zaledwie 200 do 700kg, w zależności od modelu oraz posiadają silniki – co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Istotne jest, iż ruchome podesty robocze podlegają dozorowi technicznemu, a ich operatorzy powinni posiadać stosowne uprawnienia UDT zgodnie z Ustawą o dozorze technicznym z dnia 21. grudnia 2000 roku oraz rozporządzeniem Ministra Gospodarki dotyczącego tryby sprawdzania kwalifikacji niezbędnych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych z dnia 18. lipca 2001r. (ze zmianami z 20. lutego 2003 roku).

Platforma robocza czy rusztowanie – podsumowanie

platforma-robocza-czy-rusztowanie-podsumowanie

Decydując się pomiędzy wyborem platformy roboczej a rusztowania do wykonywania prac na wysokościach, warto poważnie przemyśleć swoją decyzję, biorąc pod uwagę m.in.:

 • jaki jest zakres prac;
 • ile planowo będą one trwały;
 • jakie kwalifikacje i uprawnienia powinny posiadać osoby, oddelegowane do wykonywania zadań na wysokościach;
 • które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne dla przedsiębiorstwa.

Wszystkie te czynniki powinny stanowić podstawę podjęcia decyzji o wyborze właściwego rozwiązania, umożliwiającego skuteczną, efektywną i bezpieczną pracę, bez względu czy będzie to rusztowanie czy platforma robocza.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here