Będzie większy deptak. Scena letnia, leżaki, ekran z panoramą miasta, parkingi i wiele więcej (ZDJĘCIA)

4
3242
Zima w Zielonej Górze 2017
fot. Mirosław Materek

Inwestycja o której od dawna mówiono nareszcie doczekała się solidnego kroku naprzód. Dziś w Urzędzie Miasta podpisano umowę na realizację inwestycji związanej z przebudową placu Teatralnego.

Długo oczekiwana umowa

Rok dopiero się zaczął, a miasto powoli spełnia swoje obietnice i przystępuje do realizacji pierwszej inwestycji. A tych w tym roku ma być wiele (czytaj: Sprawdź, co powstanie w przyszłym roku). Pierwszą umowę miasto podpisało z przedstawicielami firmy Polskie Surowce Skalne SP. z o.o. To nie pierwsza inwestycja tej firmy w mieście. Polskie Surowce Skalne zajmują się również modernizacją placu przy filharmonii, gdzie niedawno rozpoczęły się prace budowlane (czytaj: Podświetlony kościół fontanny i amfiteatr przy filharmonii).  Przypominamy, że miasto ogłaszało aż trzy przetargi na realizacje zadania związanego z przebudową placu Teatralnego, który ostatecznie ma połączyć się z placem Matejki powiększając tym samym deptak. Trudności ze znalezieniem wykonawcą związane były ze zbyt wielkimi kosztami, jakie niosła realizacje pierwotnego projektu inwestycji (czytaj: Plac Teatralny bez ważnych elementów). Teraz miasto zapłaci  8 422, 772 zł wykonanie tego zadania. Prezydent Janusz Kubicki nie krył zadowolenia z podpisania umowy, bo pierwsze plany na to przedsięwzięcie pojawiły się dziesięć lat temu – To jest śmietnik w centrum miasta – skomentował prezydent aktualny stan zaplecza teatru.

W ramach przedsięwzięcia wykonane zostanie:

– wyburzenie istniejących budynków magazynowych, gospodarczych, usługowych i innych
– widownia amfiteatralna
– nawierzchnia komunikacji pieszej przy Placu Teatralnym i Placu Matejki
– nawierzchnia ciągu pieszo-jezdnego od ul. dr Pieniężnego do zaplecza teatru
– nawierzchnie miejsc postojowych dla samochodów osobowych
– plac zabaw
– podświetlona fontanna w posadzce
– zagospodarowanie zieleni
– ekrany z panoramą piasta na Placu Matejki
– oświetlenie w technologii LED

Powstaną również elementy małej architektury, takie jak: ławki, kosze, leżaki całoroczne. Znajdzie się także tablica informacyjna i stojaki na rowery. Ponadto pojawi się także defibrylator zewnętrzny – Chcemy, żeby bezpieczeństwo mieszkańców wzrastało, dlatego będzie defibrylator, ale mam nadzieję, że nigdy nie będzie potrzebny – skomentował tę nowość w projekcie, Janusz Kubicki. Na placu pojawić ma się także element architektoniczny związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie wiadomo jednak, co dokładniej to będzie, czy ostatecznie pomnik Piłsudskiego, czy innej postaci, a może jeszcze coś innego. – Myślę, że ta inwestycja przywróci to miejsce do życia. Każdy wie, że to miejsce istnieje, ale niewiele osób tam chodzi, bo nie ma tam nic ciekawego – powiedział prezydent.

Parking naziemny zamiast podziemnego

Wiele oczekiwań związanych było z parkingiem podziemnym, który ostatecznie okazał się zbyt drogi dla tej inwestycji. – Zrezygnowaliśmy z parkingu podziemnego, ponieważ koszt takiego parkingu jest porównywalny z kosztem budowy parkingu naziemnego. Z tym, że parking podziemny może mieć 50 miejsc, a naziemny będzie mieć 400. Uznaliśmy, że warto jest zainwestować jednak w większy parking – poinformował prezydent i zapowiedział powstanie parkingów wielopoziomowych, ale nie zamierza jeszcze zdradzać szczegółów lokalizacji. Prace nad realizacją inwestycji mają ruszyć zaraz po przekazaniu placu budowy, czyli w ciągu tygodnia. Termin realizacji to połowa 2018 roku.

 

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

  1. Świetnie! Mam tylko jedno pytanie do całej inwestycji( lub planowanej może kolejnej), czy planowane jest wprowadzenie w naszym mieście wypożyczalni rowerów? Jak to jest w Poznaniu czy w Warszawie? I gratuluje nowych inwestycji oby tak dalej!!!

  2. Grzegorz ostatnio o tym pisali ze będzie. Dokładnie nie wiem kiedy ale nie bawię tak więc trochę cierpliwości i będziemy mieć wypożyczalnie

  3. Świetnie! a ja czekam na wiatę przystanek MZK Czarków, z zabudowanymi ścianami tak ,żebym ja z wózkiem ,dzieckiem mogła się schować ,Przystanek taki jak np.na Batorego Olimp. Mamy autobus szt.1 jeżdżący w jednym kierunku i dziadowski przystanek ,osiedle niemałe-kierownictwo MZK ma nas ,pasażerów w dalekim poważaniu.A jak słyszę o elektrycznych autobusach i całej otoczce z tym związanej ,to trafia mnie szlak.Pani prezes i spółka ,tutaj mieszkają Ludzie ,którzy żądają prawdziwego przystanku nie dachu na 2 słupach!!!

  4. Brawo,brawo i jeszcze raz brawo za ruszenie placu teatralnego.
    Co do słów Pani Mariki,to calkowocie sie zgadzam i musze zauwazyc,ze nasze przystanki to zwykle kurniki w porównaniu do tych np. w szczecinie lub gorzowie.

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here