Piwnica w projektach domu – kiedy piwnica ma sens?

0
836
fot. materiały prasowe

Kiedyś piwnica była oczywistością. Służyła jako dodatkowa izolacja budynku, jako pomieszczenie na kotłownię, a także jako zapewniająca odpowiedni chłód spiżarnia. Dziś jest inaczej: współczesne piece mogą pracować na dowolnej kondygnacji, technika izolacyjna poszła naprzód, a żywność przechowywana jest w lodówkach i zamrażarkach.

Piwnica to dodatkowa kondygnacja

Jeśli więc inwestor rozważa uwzględnienie w projekcie piwnicy, powinien kierować się innymi potrzebami i możliwościami. Piwnica zwiększy znacząco koszt budowy, jej powstanie powinno zatem mieć realne uzasadnienie. Trzeba przecież będzie wykonać głębokie wykopy, zapłacić za wywóz i składowanie ziemi, oraz pokryć koszty dodatkowych materiałów i robocizny. Trzeba się w sumie liczyć ze wzrostem kosztów budowy o ponad 10 procent. Jeżeli w piwnicy mają się znaleźć urządzenia sanitarne, będzie to kosztowało jeszcze więcej, bo powstanie konieczność odprowadzania ścieków, w czym grawitacja nie pomoże. Trzeba będzie również zainwestować w jak najstaranniejszą izolację piwnicy, nie żałując środków na najlepsze materiały.

Jeśli budować piwnicę – to kiedy?

Przede wszystkim wtedy, gdy pozwala na to niski poziom wód gruntowych. Jeżeli jest wysoki albo podłoże jest niestabilne lub różnorodne, lepiej z piwnicy zrezygnować, bo będzie źródłem problemów. Jeśli jednak warunki na to pozwalają, można pokusić się o piwnicę i ulokować w niej garaż lub składzik na narzędzia i wszystko to, czego zazwyczaj nie trzyma się w domu. Jeżeli ktoś z domowników namiętnie majsterkuje, można przeznaczyć część piwnicy na warsztat. Piwnica może być też wykorzystywana jako studio muzyczne. W piwnicy można z powodzeniem urządzić pralnię, suszarnię i pomieszczenie do prasowania. Warto też zainwestować w piwnicę, jeśli warunki zabudowy nie pozwalają na tak duży obrys domu, jakiego życzyliby sobie właściciele. Projekty domów z podpiwniczeniem znaleźć można na stronie DomoweKlimaty.pl.

Jeśli piwnica – to jaka?

Najbardziej opłacalne jest zazwyczaj podpiwniczenie całego domu, a nie tylko części. Piwnica nie powinna być osadzona zbyt głęboko: im płyciej, tym większe ryzyko styczności z wodami gruntowymi. Wysokość piwnicy nie powinna więc przekraczać standardowej wysokości mieszkań, czyli ok. 2,3-2,4 m. Warto pamiętać, by schody prowadzące do piwnicy miały odpowiednią nośność i umożliwiały w miarę wygodne i bezpieczne znoszenie rozmaitych przedmiotów, w tym i mebli.

Polecamy również tekst „Taras ze strefą wypoczynkową w projekcie domu. Co powinniśmy uwzględnić, planując taras?”.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here