Pionierski zabieg w szpitalu w Zielonej Górze. Pierwszy taki w kraju!

0
1598
fot. Archiwum Szpitala w Zielonej Górze

W ubiegłym tygodniu w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze po raz pierwszy chirurdzy użyli nowej metody oznaczania niedużych, operacyjnych guzów piersi. Obecnie żaden ośrodek w Polsce z niej nie korzysta. Inicjatorem przeprowadzenia tego zabiegu był  dr hab. n. med. Dawid Murawa, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. W zielonogórskim szpitalu będzie on wykonywany rutynowo.



Metoda polega na oznaczeniu guza za pomocą specjalnego magnetycznego znacznika (Magseed). Do ciała podczas USG lub mammografii wprowadza się igłę, którą – po dotarciu do guza – wstrzykuje się znacznik. Dzięki temu, operujący lekarze łatwiej lokalizują kwalifikujący się do wycięcia nowotwór.

Do tej pory, powszechnie od lat 70. dla oznaczania guza wykorzystuje się tzw. kotwicę, czyli specjalny „metalowy pręt”. Jest to metoda mało komfortowa oraz bolesna dla pacjentek. Do tego pręt musi być wprowadzony w dniu operacji przez odpowiednio przeszkolonego radiologa, co wydłuża czas przeprowadzenia zabiegu.



Z kolei magnetyczny znacznik można wprowadzić nawet 30 dni przed zabiegiem i jest całkowicie nieodczuwalny dla pacjentek. Podczas operacji przyłożona do piersi sonda lokalizuje znacznik, dzięki czemu chirurdzy dokładnie wiedzą, w którym miejscu znajduje się guz.



Metoda, która stosowana jest w światowej medycynie od niemal dwóch lat, dedykowana jest pacjentkom z małymi guzami piersi, często położonymi głęboko, a przez to niewyczuwalnymi palpacyjnie. Jej przeprowadzenie jest możliwe, ponieważ zielonogórski szpital dysponuje odpowiednim sprzętem, znacznie droższym, niż ten tradycyjny. Zabieg wykonywany jest obecnie rutynowo. – Do końca roku planujemy wykonać go jeszcze na około 50 pacjentkach – mówi prof. Dawid Murawa.



W zabiegu, oprócz prof. Dawida Murawy, udział brali:

Lek. Marcin Ciecierowski – chirurg

Dr n. med. Mateusz Wichtowski – chirurg

Lek. Damian Grochulski – anestezjolog

Instrumentariuszki: Magdalena Gularek i Barbara Szczepańska

Pielęgniarka anestezjologiczna: Anna Ignyś

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here