Pierwsze „Trzynastki” u emerytów i rencistów będą przed świętami

0
197
fot. ZielonaNews.pl

Osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na pierwszy, piąty oraz szósty dzień miesiąca mogą spodziewać się pieniędzy wraz z „trzynastką” już przed świętami Wielkiej Nocy.

Dodatkowe świadczenie, potocznie nazywane „trzynastką”, dostaną osoby, które na 30 marca tego roku będą miały ustalone prawo do emerytur i rent,  pod warunkiem, że  pobierały to świadczenie. Dotyczy to zarówno świadczeń w systemie powszechnym, emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent inwalidów wojennych i wojskowych, a także rodzicielskich  świadczeń uzupełniających z programu Mama 4 plus. Emeryci otrzymają ją w standardowym terminie, w którym co miesiąc pobierają świadczenie.

Kwota świadczenie dla wszystkich będzie taka sama i wyniesie 1250,88 zł brutto – czyli tyle ile najniższa emerytura po marcowej waloryzacji. Po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne, emeryt otrzyma „na rękę” najczęściej kwotę  1066,24 zł.

Co ważne „trzynastą emeryturę” dostaną też osoby, które obecnie pobierają świadczenie niższe niż minimalna emerytura – nawet jeśli jest to kila złotych. „Trzynastka” będzie także zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń. Będzie wypłacana „z urzędu”, więc nie trzeba składać żadnych wniosków.

Źródło: materiały prasowe ZUS

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here