Pięć rzeczy, które przydadzą Ci się na szlakach górskich. Czy pamiętałeś o wszystkich?

0
116
fot:pixabay.com

Chodzenie po szlakach górskich jest bardzo przyjemnie, trzeba jednak przy tym pamiętać, że zdobywanie szczytów jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, bo jeden błąd może mieć przykre konsekwencje. Mamy dla Ciebie pięć propozycji, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na uniknięcie nieprzyjemności podczas górskich wędrówek.

1.      Żel na stawy

Chodzenie po górach potrafi zmęczyć stawy. Nie dotyczy to tylko starszych osób, ale coraz częściej również młodych ludzi. Zapalenie stawów to nieprzyjemna dolegliwość zdecydowanie ograniczająca przyjemność z przemierzania po szlakach górskich, a zaniedbanie przypadłości może prowadzić do przykrych konsekwencji. Warto mieć dobrej jakości żel jak np. Traumon na stawy, którego ceny można sprawdzić korzystając z porównywarki cen, a niektóre apteki jak np. Gdziepolek.pl oferują taką możliwość. Spakowanie ze sobą takiego żelu sprawi, że spacerowanie stanie się przyjemniejsze i spokojniejsze.

2.      Spreje na komary

Wypad w góry to często cały dzień spacerowania. Nierzadko przemierza się szlaki biegnące przez lasy czy łąki, a tam nie brakuje komarów, niezależnie czy jest to wczesna wiosna, czy późna jesień.. By uniknąć pogryzienia i w konsekwencji swędzenia całego ciała, warto zadbać o to, aby w plecaku znalazł się sprej, który pomoże odpędzić komary.

3.      Wygodne buty

Zabranie ze sobą odpowiednich butów to warunek konieczny. Bez nich wycieczka może zakończyć się kontuzją. Nie potrzeba wiele, aby poślizgnąć się na mokrym kamieniu, nadziać się na jego ostry koniec, czy też na stłuczoną butelkę, by się zranić. Szkoda w taki sposób kończyć przyjemny wypad, więc dobrej jakości buty trekkingowe to podstawa. Takie buty są lekkie, a w dodatku posiadają na podeszwach bieżniki wpływające na stabilizację stopy i bardziej komfortowe przemierzanie górskich szlaków. Wszystkie inne medykamenty mogą okazać się niepotrzebne, jeżeli będziemy mieli obuwie przystosowane do górskiego podłoża.

4.      Kremy z filtrem

Zdobywanie gór czy nawet spokojne spacerowanie po szlakach, szczególnie w okresie letnim, wiąże się z byciem narażonym na promienie UV. Wzięcie ze sobą odpowiedniego kremu z filtrem sprawi, że ograniczymy możliwość poparzenia skóry na ciele i tym samym będzie mogli komfortowo przesypiać noce. Przegrzanie skóry może doprowadzić nawet do jej bolesnego łuszczenia, dlatego jest to tak ważne, by mieć ze sobą krem z filtrem, minimum 50 SPF.

5.      Tabletki przeciwbólowe

Ostatnią naszą propozycją są tabletki przeciwbólowe. Warto je zabrać z prostej przyczyny – nigdy nie wiadomo co się stanie na trasie. Na urlopie może dopaść nas silny ból głowy czy zęba, dlatego na wszelki wypadek warto mieć ze sobą coś przeciwbólowego.

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie się na górskie wędrówki to nie tylko dobranie odpowiedniego stroju czy zabranie ze sobą wystarczającej ilości wody, ale także pamiętanie o tabletkach przeciwbólowych, spreju na komary, wygodnych butach czy maści na stawy. Nie są to ciężkie rzeczy, dlatego bez problemu będziemy mogli je spakować do plecaka wybierając się na zdobywanie szczytów, a dzięki nim z pewnością unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji. Warto pamiętać o tym, żeby być jak najlepiej przygotowanym.

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here