Pensjonariusze Domu Kombatanta są już w placówce

0
1020
fot. materiały prasowe 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej 

Blisko 70 pensjonariuszy wróciło do Domu Kombatanta w Zielonej Górze.  — Wszystko przebiegło zgodnie z planem — mówi ppłk. Artur Filipowicz, dowódca 151 blp w Skwierzynie.

Pensjonariusze wracają do domu

– Powrót pensjonariuszy do bezpiecznej, odkażonej placówki – to ostatni etap przywracania normalnego funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej, jakie realizują Zespoły Interwencji Kryzysowych. Pełen cykl wsparcia właśnie dobiegł końca – poinformowała Anna Jasińska Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Na wniosek wojewody lubuskiego, żołnierze 151 batalionu lekkiej piechoty, przeprowadzili na początku października ewakuację podopiecznych DPS w Zielonej Górze (czytaj więcej: Ewakuacja mieszkańców Domy Kombatanta).  Powodem było wykrycie ogniska koronawirusa w „Domu Kombatanta”. Akcja trwała 4 dni.

Żołnierze, straż i policja działali razem

– Do tego celu powołano Zespół Interwencji Kryzysowej, który utworzyli żołnierze 12 WBOT, 11 LDKPanc oraz chemicy z 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu. Mocne wsparcie zapewniła także lubuska PSP oraz Policja. Podopieczni DPS zostali przetransportowani do szpitali w Gorzowie Wlkp, w Drezdenku oraz w Torzymiu – wylicza A.Jasinska-Pawlikowska. .
W kolejnym etapie, lubuscy terytorialsi oraz chemicy ze Śremu przeprowadzili dekontaminację ośrodka. W końcu nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment powrotu do domu, który zakończył się wczoraj, w nocy. ZIK przeprowadził akcję w takim samym składzie osobowym.

Wszystko przebiegło zgodnie z planem

— Wszystko przebiegło zgodnie z planem — mówi ppłk. Artur Filipowicz, dowódca 151 blp w Skwierzynie. — Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by podopieczni DPS jak najszybciej dotarli do swojego domu. W szpitalu, medycy zapewnili im fachową opiekę, jednak to oczywiste, że w swoim miejscu czują się bardziej komfortowo.
– Muszę przyznać, że nasza współpraca z Policją i PSP a także w ramach ZIK, przebiegała wzorowo. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że liczy się dobro ludzi, dlatego tak ważne było zdecydowane i jednocześnie delikatne działanie zarówno podczas ewakuacji, jak i ponownego wprowadzania mieszkańców do „Domu Kombatanta” – tłumaczy kpt. Robert Urbanek, ze 151 blp w Skwierzynie – dowódca akcji.
Zespoły Interwencji Kryzysowych (ZIK) WOT są tworzone na bazie brygad obrony terytorialnej oraz sił kierowanych do ich wsparcia przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektorat Wsparcia SZ i utrzymywane w 6 godzinnej gotowości do podejmowania działań.

Źródło: materiały prasowe 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

PODZIEL SIĘ

Skomentuj

Please enter your comment!
Please enter your name here